Merkez Bankası, zorunlu karşılık oranlarında değişiklik yaptı. Tebliğ Resmi Gazete'de yayımlandı.

Döviz cinsi mevduatı için zorunlu karşılık oranı tüm vadelerde 200 baz puan artırıldı. Böylece 1 yıla kadar olan vadelerde oran yüzde 25, üzerindeki zaman dilimi içinse yüzde 19 oldu.

Türk Lirası için ise zorunlu karşılığın altın üzerinden temin edilmesinde üst limit ise yüzde 15'ten 10'a düşürüldü.

Bankaların mevduatlarına karşılık, Merkez Bankası'nda bulundurmak zorunda oldukları mevduatların oranı olarak adlandırılan zorunlu karşılık, iflas riskine karşı tedbir almanın yanı sıra piyasa likiditesini kontrol etmek için de kullanılıyor.

Yapılan yeni düzenlemeyle, zorunlu karşılıkların 7,4 milyar TL ve 3,8 milyar ABD doları artması öngörülüyor.

Merkez Bankası'ndan açıklama yapıldı

Merkez Bankası'ndan zorunlu karşılıklar hakkında açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada, zorunlu karşılık düzenlemesinde değişikliğe gidildiği hatırlatılarak "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğinin artırılması için zorunlu karşılık düzenlemesinde değişikliğe gitmiştir. Türk lirası zorunlu karşılıkların döviz ve standart altın cinsinden tesis edilmesi imkânları daha önce atılan adımlarla kademeli olarak azaltılmış ve 1 Ekim 2021 tarihinde Türk lirası zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilmesi imkânı sonlandırılmıştı.

Bu defa, Türk lirası zorunlu karşılıkların standart altın cinsinden tesis edilmesi imkânı azami oranı yüzde 15'ten yüzde 10'a düşürülmüştür. Söz konusu imkân kademeli olarak azaltılarak sonlandırılacaktır" ifadeleri kaydedildi.

Yapılan değişikliklerin 28 Ekim 2021 tarihinden itibaren geçerli olacağı belirtilen açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

"Ayrıca, yabancı para mevduat/katılım fonuna uygulanan zorunlu karşılık oranları tüm vade dilimlerinde 200 baz puan artırılmıştır. Alınan bu kararlarla, Türk lirası cinsinden zorunlu karşılık tesislerinin yaklaşık 7,4 milyar TL, yabancı para cinsinden zorunlu karşılık tesislerinin ise yaklaşık 3,8 milyar ABD doları karşılığı tutarında artması öngörülmektedir. Söz konusu değişiklikler, tesisi 12 Kasım 2021 tarihinde başlayacak olan 28 Ekim 2021 tarihli yükümlülük döneminden itibaren geçerli olacaktır."