Muhtar Gündoğan’ın Çağrısına Milletvekilleri Kayıtsız Kalmadı Muhtar Gündoğan’ın Çağrısına Milletvekilleri Kayıtsız Kalmadı

MHP Elazığ Milletvekili Semih IŞIKVER, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fatih KACIR’ın yazılı olarak cevap vermesi talebiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yapılmayan sanayi siteleriyle ilgili olarak soru önergesi verdi.

Işıkver, soru önergesinde Çamyatağı Küçük Sanayi Sitesinin il ekonomi ve sanayisi için önemini belirterek soru önergesinde bu projeye başlanılıp başlanılmayacağını sordu.

Önergenin birinci maddesinde:

12 Ocak 2024 Tarihli ve 32427 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararına göre Elazığ İli, merkez ilçede bulunan alanın Çamyatağı Sanayi Alanı olarak belirlenmesine, 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanununun geçici 17’nci maddesi gereğince karar verilmiştir. Buna göre; Tasarruf tedbirleri kapsamında yüzde 65’i tamamlanan yatırımlar haricinde yeni yatırımlara başlanılmaması kararı doğrultusunda Elazığ sanayisi, istihdamı ve ekonomisi için çok önemli olan bu projeye başlanılacak mıdır? 24 Ocak 2020 Elazığ depreminde resmi kayıtlara göre yıkılan toplam işyeri sayısı 3 bin 700’dür. Kahramanmaraş merkezli depremlerle birlikte Elazığ’da yıkımı gerçekleştirilen işyeri sayısı 7 binler seviyesine ulaşmıştır. Elazığ’da ekonominin deprem öncesi döneme gitmesi ve ekonominin olmazsa olmazı olan fiziki mekan ihtiyaçlarının karşılanması hususunda ivedi tedbir düşünülmekte midir? İfadelerine yer verildi.

MHP Elazığ Milletvekili Semih IŞIKVER Elazığ merkez Küçük Sanayi Sitesinin artık ihtiyaca cevap veremediğini belirterek soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

Elazığ l. Küçük Sanayi Sitesi, 1976 yılında 780 işyeri olarak açılmış; sonraki yıllarda yapılan ilavelerle 1.025 işyeri kapasitesine ulaşmıştır. Bu sitede halihazırda 5 bin kişi istihdam edilmektedir. Ancak 3 büyük deprem yaşayan Elazığ KSS’de işyerlerinde hizmet veren esnaflarımız can ve mal güvenliği için tedirgindir. Bugün Elazığ ve çevre illere hizmet veren Elazığ Merkez Küçük Sanayi Sitesi ihtiyaçları karşılamaktan uzaklaşmıştır. Bu nedenle Çamyatağı Küçük Sanayi Sitesi’nin 952 bin m2 olan alanının büyütülerek sektörel sanayi sitelerinin çeşitliliğinin ve sayısının artırılması planlanmakta mıdır? İfadelerine yer verdi.  

Editör: Batuhan Baskal