Elazığ Çimento Fabrikası'nın, şehrin coğrafi yapısı nedeniyle belirli yönlerden hava akımını sınırlandıran ve çöküntü ovası olma özelliği taşıyan bir bölgede bulunması, kentin ortasında çevre ve insan sağlığını tehdit eden bir kaynak haline gelmesine neden olduğu vurgulanıyor.

 

 MİLLETVEKİLİ IŞIKVER’İN BAKAN KOCA’YA YÖNELTTİĞİ SORULAR:

1. Elazığ'da hava kirliliğine bağlı akciğer rahatsızlıklarının oranı nedir? Son yıllarda bu oranlarda bir artış gözlemlenmiş midir?

2. Aksaray Mahallesi ve çevre mahallelerde insan ve toplum sağlığını tehdit eden KOAH, akciğer kanseri gibi hastalıklara sebep olan Elazığ Çimento Fabrikası gibi kuruluşların kaldırılması hususunda Bakanlığınızın tasarrufu nedir?*

CHP Heyetinden Grevde Olan İşçilere Destek CHP Heyetinden Grevde Olan İşçilere Destek

3. Vatandaşın sağlığını korumak ve olası rahatsızlıkları önlemek adına Bakanlığınızın herhangi bir tedbir veya yaptırımı var mıdır? Yoksa bu konuda bir çalışma yapılması planlanmakta mıdır?

 Fabrikanın Çevresel ve Sağlık Etkileri

Milletvekili Işıkver, şehir sakini vatandaşların sağlığının korunmasının birincil öncelik olması gerektiğine dikkat çekerek, özellikle hava kirliliğiyle ilişkili akciğer rahatsızlıklarının değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Editör: Yakup Uğur