Fırat Üniversitesi'ne Kaç Öğrenci Yerleşti?

YKS tercih yerleştirme sonuçları açıklandı. Açıklanan sonuçlara göre bilimin parlayan yıldızı Fırat Üniversitesi’ne 7 bin 267 öğrenci yerleşti. Peki Fırat Üniversitesi’ni kazanan öğrenciler kayıtlarını nasıl yapacak? Fırat Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Hasar tüm ayrıntılarıyla anlattı.

Fırat Üniversitesi'ne Kaç Öğrenci Yerleşti?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı tercih yerleştirme sonuçları açıklandı.

Binlerce öğrencinin tercih ettiği; bilimin parlayan yıldızı, dünya üniversiteleri arasına adını yazdıran sosyal ve yeşil alanlarıyla Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden olan Fırat Üniversitesi’ne kaç öğrenci yerleştirildi?

FIRAT ÜNİVERSİTESİ'NE KAÇ ÖĞRENCİ YERLEŞTİ?

Tercih yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte Fırat Üniversitesi’ne ÖSYM tarafından 7 bin 267 öğrenci yerleştirildi.

7 Bin 267 öğrencinin 4 bin 318’i lisans programlarına yerleştirilirken 2 bin 949’u önlisans programlarına yerleştirildi.

Açıklanan 7 bin 267 öğrencinin içerisinde yabancı uyruklu ve lisansüstü öğrencilerin yer almadığı belirtildi.

KAYIT SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?

Peki bundan sonra ne olacak? Fırat Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Hasar, Fırat Üniversitesi’ne yerleşen öğrencilerin kayıtlarını nasıl yapacaklarını tek tek anlattı.

İŞTE 10 MADDE DE FIRAT ÜNİVERSİTESİ’NE YERLEŞEN ÖĞRENCİLERİN KAYIT SÜRECİNDE YAPMALARI GEREKENLER…

2019-YKS‘e göre Fırat Üniversitesi’ne yerleşenler;

1) e-devlet şifresiyle (link: https://www.turkiye.gov.tr) turkiye.gov.tr adresine girerek Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı bölümünden e-kayıt işlemlerini 19-21 Ağustos 2019 tarihlerinde yapabilirler.

E-devlet şifreleri olmayanlar PTT’den temin edebilirler.

2) Elektronik kayıt yaptıracak öğrenciler, (link: https://www.turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit) turkiye.gov.tr/yok-universite… adresinden kayıt işlemlerini tamamlayıp barkodlu kayıt belgesini alabileceklerdir. Bu öğrencilerin Üniversitemize gelerek tekrar kayıt yaptırmalarına veya herhangi bir belge getirmelerine gerek yoktur.

3) Elektronik kayıtta öğrencinin yerleşme bilgileri ÖSYM‘den otomatik olarak gelecektir. Asker Alma Dairesinden askerlik durum bilgisi ile Milli Eğitim Bakanlığından lise mezunu olup olmadığına dair bilgi aynı ekranda yer alacaktır. Askerlik kayıt olmalarına engel olmayacaktır.

4) Ancak Milli Eğitim Bakanlığından lise mezuniyet bilgisi alınamayan öğrenciler e-kayıt yapamayacağından, 19-23 Ağustos 2019 tarihleri arasında Üniversitemizin ilgili kayıt merkezine diploma veya geçici mezuniyet belgesi ile şahsen başvurarak kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

5) Elektronik kayıt, öğrencilerimiz için zorunlu olmayıp isteğe bağlıdır. Elektronik kaydı tercih etmeyen veya zorunlu nedenlerle elektronik kaydı yapılamayan öğrenciler Üniversitemize şahsen başvurup 19-23 Ağustos 2019 tarihleri arasında kayıt yaptırabileceklerdir.

6) Üniversitemize şahsen müracaat ederek kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler T.C. kimlik numaraları ile otomasyondan YÖKSİS sorgulaması yapılacak başka bir yükseköğretim kurumunda örgün önlisansa kayıtlı ise önlisansa, örgün lisansa kayıtlı ise lisansa kayıtları yapılmayacaktır.

7) Şahsen müracaat ederek kayıt yaptırmak isteyenler kayıt esnasında lise diplomasının onaylı örneği ile işlem yapabileceklerdir.

Diplomanın onaylı örneği; mezun olduğu okul, noter veya kayıt yaptıracağı Fakülte/Yüksekokul/Meslek Yüksekokul sekreterleri tarafından yapılacaktır.

8) Sağlık raporu istenen programları (Hemşirelik, Uçak Elektrik-Elektronik, Uçak Gövde-Motor Bakım) kazanan öğrencilerin, üniversitemizde ilgili birimlere 19-23 Ağustos 2019 tarihleri arasında şahsen başvurarak kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

9) Kayıtlarını yaptıran ikinci öğretim öğrencileri, öğrenim ücretini 09-29 Eylül 2019 tarihlerinde Ziraat Bankası yurtiçi bankamatiklerinden öğrenci numaralarını girerek yatırabileceklerdir.

Öğrencilerimiz (link: https://obs.firat.edu.tr/oibs/ogrsis/no_query.aspx) obs.firat.edu.tr/oibs/ogrsis/no… adresinden öğrenci numaralarını öğrenebilirler.

10) Üniversitemize kayıt yaptıran öğrencilerin 16-30 Eylül 2019 tarihleri arasında  (link: https://obs.firat.edu.tr) obs.firat.edu.tr adresinden öğrenci girişi yaparak ders kayıtlarını yapmaları gerekmektedir. Kullanıcı Adı: öğrenci numarası, Şifre: T.C. kimlik numarasıdır. Hoş geldiniz…

Medya grubumuz olarak Fırat Üniversitesi’ni kazanan öğrencilere hayırlı olsun diyor ve il dışından Elazığ’a gelecek olan öğrencilere de şimdiden hoş geldiniz diyoruz…

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2019, 01:03

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
mehmet
mehmet - 5 yıl Önce

"FIRAT" da adına ve şehre yakışmayan bir üniversite kadrolaşması var. doğru düzgün işini yapan 3-5 akademisyen haricinde diğerleri bırakın üniversiteyi sıradan bir okulda öğretmen bile olmaz.

İŞSİZ
İŞSİZ - 5 yıl Önce

ÜNİVERSİTENİN İCİ SİYASETLE KİRLENMİŞ,MİLLİYETCİLİK ADİ ALTİNDA MAFYALAŞMİŞ BİR OKUL.KORİDORLARİNDA AKARABALAR SİLSİLESİNDEN OLUŞMUŞ BİLİMLE ALAKASİ OLMAYAN AKADEMİSYEN BOZUNTULARİNDAN

İŞSİZ
İŞSİZ - 5 yıl Önce

YA DIŞARDAN GELEN YAZİK ACIYORUM SİZE...BU ŞEHİRE BU UNİVERSİTEYE GELDİKTEN SONRA İLK FIRSATTA BİRAN ÖNCE BİTİRİP DÖNMEMEK UZERE GİTMEYİ İPLE CEKECEKLER...COK GORDUM CUNKU ETRAFİMDA BU NASİL Bİ YER DİYE OKULU YARİDA Mİ BİRAKAN COK KİSİ GORDUM..

İşsiz rumuzluya cevap
İşsiz rumuzluya cevap - 5 yıl Önce

Mezun olup üniversite eğitimi aldım diyen ve şurada olumsuz yorum yapan densiz velet bu üniversiteyi bitirmemiş olsaydın şu ne olmuştun acaba birde onu sorgulasana okurken iyiydi mezun olup maçayı kurtarınca mı bu üniversite sana battı yavrum siktir git şurdan ...

Burçin
Burçin @İşsiz rumuzluya cevap - 5 yıl Önce

Tanımadığın bir insana nasıl bu kadar kolay şekilde küfür edebiliyorsun?memleketin haline bakın! Birbirini hiç tanımayan insanlar birbirine küfür edebiliyor,başka ağır ithamlarda bulunabiliyor..arkadaşımız bir şey söylemiş,aksini küfür ederek mi iddia ediyorsun ancak? aksini iddia edebilir misin?ülkedeki bütün üniversiteler böyle.haberiniz yoksa araştırın.

İŞSİZ
İŞSİZ - 5 yıl Önce

SANA HAKARET EDERİM AMA SENİN SEVİYENE DÜŞMEM...BU ÜNİVERSİTEDE OKUMADİM COK SÜKÜR..BEN SİYASETİN BİLİMİN ÖNÜNDE OLDUGU BU OKULDA OKUMAK DA İSTEMEM..ELEŞTİRİYİ BİLE KABULLENMEYEN HEMEN ASAN KESEN İNSANLARSİNİZ O YÜZDEN HAL ORTADA...

Cezmi
Cezmi - 5 yıl Önce

Rektör ,Mücahit Yanılmazın şehiri boğduğu gibi oda Üniversiteyi boğuyor. Kesikköprü kampüsü gibi bir kampüse sahip üniversite her yeni fakülteyi merkez kampüse sıkıştırarak yapıyor.

Ssağlıkçı
Ssağlıkçı - 5 yıl Önce

Hemşirelik Yüksek Okulunda Hemşire kökenli torpille öğretim üyesi olanlar var malesef bunlar FÜ kalitesine gölge düşürüyorr.kimin umurundaaaa

İŞSİZ
İŞSİZ - 5 yıl Önce

COK ŞÜKÜR Kİ SENİN GİBİ DÜŞÜNMEYEN ELEŞTİREN TARTAN İNSANLAR VAR,MENFAATU İCİN YARANMAYA ÇALIŞMAYAN İNSANLAR VAR..BU ÜLKE SEHİR SİZİN GİBİ DÜŞÜNEN İNSANLAR YÜZÜNDEN BÖYLE...LÜTFEN ARTIK KENDİNİZİ KANDIRMAYIN.. BENİ KOVMAKTA SENİN HADDİNE DÜŞMEMİS


SIRADAKİ HABER

banner137