Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü Taşıt Dinamiği ve Kontrol Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hanbey Hazar yürütücülüğünde hazırlanan 315 Bin 515 Euro tutarındaki projesi kabul edildi.

Türkiye’de özellikle Elazığ ve bölgesinde mevcut işgücü piyasasının ihtiyaçlarına uygun olarak genç istihdamının artırılmasını hedefleyen proje kapsamında 15-29 yaş aralığında bulunan; 50 kadın ve 30 erkeğe güncel olan ve istihdam alanı açık, mesleki ve tamamlayıcı eğitimler verilecek.

HAZAR: EĞİTİMLERİMİZ DÖRT AY SÜRECEK

Projeyle ilgili bilgi veren Prof. Dr. Hazar, “Projemiz bir AB projesi olup Fırat Üniversitesi koordinatörlüğünce yürütülecektir. Avrupa Birliği ile Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen projenin amacı; 15-29 yaş aralığında bulunan eğitimde ve istihdamda olan gençler Türkiye ve Elazığ bölgesindeki istihdam edilmelerini gelişmeleri projesidir. Projemizin adı genç istihdamı için mesleki eğitim projesi. Projemizde dört meslek grubu bulunmakta. Gençlerimiz bu meslek grubundan bir tanesini seçecekler. Bunlar aşçı yardımcısı, cilt bakımı hizmetleri, ön düzen ve balans test ayarcısı, otomotiv fren test ve ayarcısı. Bu meslek eğitimlerini alan her kursiyerimiz  aynı zamanda mesleki İngilizce, iş güvenliği, bilgisayar kullanımı ve girişimcilik belgelerini de beraberinde alacaklar. Bütün kursiyerlerimiz eğitime geldiği her gün için 10 Euro cep harçlığı alacak. Dört ay sürecek eğitimler sonunda dört ay iş arama sürecine kursiyerlerimiz girecek. Burada da her ay için 50 Euro iş arama harçlığı alacak” ifadelerini kullandı.

HAZAR: KURSLARIMIZ FIRAT ÜNİVERSİTESİ’NDE GERÇEKLEŞECEK

Prof. Dr. Hazar, “Bu kurslarımızın yaklaşık olarak yüzde 90 oranı üzerinde Fırat Üniversitesi’ndeki bizim kendi dersliklerimizde ve laboratuvarımızda eğitimleri verilecek. Ayrıca yine projenin sonunda seçilecek 15 kişiye İstanbul – Çanakkale’ye 1 haftalık tatil verilecek. Projemiz tamamen ücretsiz olacak. Projenin amacı bölgemizdeki 15-29 yaş aralığındaki genç bireylerin mevcut iş gücü piyasasındaki kolay istihdam edilebilirlik kapasitelerini geliştirmek. Ön kayıtlarımız başlamıştır. Proje şartı olarak 15-29 yaş aralığında olmak, ne eğitimde ne istihdamda olmak, ne yaygın ne örgün eğitimde olmak, müracaat yeri olarak da Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Otomotiv Mühendisliği bölümüne kayıt yapılabilir” şeklinde konuştu.

4 ay eğitim alacak olan gençler, alacakları milli eğitim bakanlığı onaylı belgelerle sektörün ara eleman ihtiyacını da karşılamış olacak.

MİLLETVEKİLİ EROL’DAN, GENEL BAŞKAN ÖZEL'E TEŞEKKÜR ZİYARETİ MİLLETVEKİLİ EROL’DAN, GENEL BAŞKAN ÖZEL'E TEŞEKKÜR ZİYARETİ
Editör: Haber Merkezi