Aşılar uzman ellerde

Sabah saatlerinde Ankara Esenboğa Havalimanına getirilen COVID-19 aşıları, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı ve İlaç Deposuna nakledildi. Aşılar, uzman ekiplerce son teknoloji depolara yerleştiriliyor.

Aşılar uzman ellerde

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Sinovac firmasına ait COVID-19 aşıları, depolarda güvenilirlik ve etkinlik açısından bir dizi işlemden geçiriliyor.

Öncelikle “soğuk zincir” konusunda eğitimli sağlık personelince paletler açılıyor.

Aşılar uzman ellerde

Bu aşamada her palette bulunan sıcaklık kayıt cihazları okunuyor. Her kolideki elektronik donma göstergeleri ile ısı maruziyetini gösteren ısı monitör kartları kontrol ediliyor. Aşılar, uygun taşıma kurallarına göre teslim edildiğinden emin olunduktan sonra depodaki yerlerine yerleştiriliyor.

Aşılar uzman ellerde

Numuneler 2 hafta sürecek analiz süreçlerine tabi tutulacak

Ardından ayrı bir komisyon eliyle temel kalite evrakları incelenip analizler için rastgele numuneler alınıyor. Aşılardan alınan numuneler, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Laboratuvarlarında en az 2 hafta sürecek analiz süreçlerine tabi tutulacak. Bu süre zarfında aşılar, 2-8 derecelik ısıda tutulacak olan özel depolarda muhafaza edilecek. Analiz sonucunda uygun görülmesi halinde aşılar kullanıma sunulacak.

Aşılar uzman ellerde

Aşılar özel araçlarla dağıtılacak

Aşıların muhafaza edileceği Halk Sağlığı Ana Depolarında sıcaklık kontrol sistemi, jeneratörler ve yedek sistemler bulunuyor. Aşılar, gerekli analizlerin yapılmasından sonra iklimlendirme özelliğine sahip özel tasarlanmış araçlarla il depolarına dağıtılacak.

Aşılar uzman ellerde

-80’den +50 dereceye kadar hassas bir şekilde ısı ölçümü yapılabiliyor

Yıllardır başarıyla uygulanan program ve yüzde 97’lere varan aşılama oranıyla Türkiye, aşılama konusunda büyük bir tecrübeye sahip.

Aşılar uzman ellerde

Türkiye'de ilk defa yerli imkanlarla 2014 yılında uygulanmaya başlanan Aşı Takip Sistemi (ATS) ile 24 saat canlı takip yapılabiliyor. ATS, hali hazırda bu amaçla kullanılan dünyadaki yegane merkezi otomasyon sistemi. Fikri mülkiyeti Sağlık Bakanlığına ait olan ATS ile aşıların bulunduğu her depo, araç ve dolapta, 12 binden fazla noktada 24 saat soğuk zincir ve stok durumu izlenebiliyor. ATS ile -80’den +50 dereceye kadar hassas bir şekilde ısı ölçümü yapılabiliyor.

Aşılar uzman ellerde

Türkiye aşı depolama kapasitesinde dünyada ilk 3'te

Türkiye aşı depolama kapasitesinde dünyada ilk 3 içinde yer alıyor. Ayrıca, nüfus ve uygulanan aşı sayısı ile oranlandığında da en yüksek kapasiteye sahip ülke.

Aşılar uzman ellerde

Türkiye, gerek alt yapı ve lojistiği gerekse iyi yetişmiş insan kaynağı ile aşı uygulama konusunda dünyanın örnek aldığı bir konumda bulunuyor.

Aşılar uzman ellerde

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103