Aynı Maskeyi Uzun Süre Kullanınca Böyle Oluyor

Koronavirüsün yol açtığı Covid-19 hastalığının bulaşmaması için maske kullanımın ne kadar önemli olduğu bütün bilim camiası tarafından kabul edildi. Ancak tüm söylenenlere rağmen maske takmayan, maske takmanın zarar verdiğini söyleyen ya da aynı maskeyi uzun süre kullananlar var. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mikrobiyoloji Laboratuvarı tarafından yapılan test, maske konusundaki soru işaretlerine cevap oldu. İşte "Aynı maske tekrar kullanılır mı?" sorusunu merak edenler için kanıt...

Aynı Maskeyi Uzun Süre Kullanınca Böyle Oluyor

Doğru Kullanıldığı Takdirde Virüsten Koruyan Maskeler, Uzun Süre Bilinçsizce Kullanılması Halinde Tehlike Saçıyor!

OMÜ Mikrobiyoloji Anabilim Dalı'nda görevli akademisyenler tarafından yapılan testte, 1 hafta kullanılan maske üzerinde bulunan bakteriler gözler önüne serildi.

Uzun süre kullanılan maskelerin ne kadar temiz olduğuna dair bilgi veren OMÜ Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Yeliz Tanrıverdi Çaycı, “Maalesef halk arasında maskelerin 1 gün, 1 hafta ve daha uzun süre kullanıldığını duyuyoruz.

Cerrahi maskelerin özellikle nemlendiği, öksürüldüğü ve hapşırıldığı zaman kesinlikle tekrar kullanılmamasını istiyoruz.

1 haftayı bırakın aynı gün içerisinde bile hapşırılma, öksürme ve nemlendiğini hissediyorsak mutlaka maskelerimizi değiştirilmeliyiz.

Aksi takdirde orada çeşitli bakteriler ve mikroorganizmalar üreyebiliyor. Bizim de yaptığımız testte görüldüğü gibi 1 haftalık maskenin üzerinde birçok bakteri üreyebiliyor ve kullananın sağlığına da zarar veriyor. Ayrıca maskenin etkinliğini de azaltıyor.

Bu nedenle maskelerin tekrar tekrar günlerce kullanılmasını kesinlikle tavsiye etmiyoruz” dedi.

Tıbbi Maskeler Yıkanıp Tekrar Tekrar Kullanılabilir Mi?

Bez maske yerine tıbbi maske kullanılmasını tavsiye eden Doç.Dr. Çaycı, “Kişiler eğer kalabalık bir ortama giriyorlarsa cerrahi maske takmalarını öneriyoruz.

Maskeleri yüzlerine tam yerleştirmelerini ve orta kısmına kesinlikle elleri ile dokunmamaları gerekiyor.

Çıkartırken de lastik kısımlarından tutarak çıkarmalarını ve uygun şekilde atmalarını öneriyoruz.

Tıbbi maskeler yıkanıp tekrar tekrar kesinlikle kullanılmamalı. Bez maskeler kullanılabilir ancak kullanıldıktan sonra yüksek ısıda yıkanıp ütülenmeleri gerekiyor.

Kalabalık ortama girecekseniz bez değil, tıbbi maske kullanın

Özellikle kalabalık bir ortama girilecekse eğer bez maskeden ziyade tıbbı maske kullanılmasını öneriyoruz" diye konuştu.

Dezenfektan Yetmez, Su ve Sabun Şart!

Ellerde bulunan bakteriler için en etkili yöntemin su ve sabun olduğunu belirten Doç. Dr. Yeliz Tanrıverdi Çaycı, “El yıkama her zaman önemliydi, günümüzde daha önemli hale geldi. Biz yaptığımız bir deneyde el yıkamadan önce elimizden çeşitli örnekler aldık.

Daha sonra elimizi su ve sabunla yıkadık ve antiseptik solüsyonla temizledik.

Deneyden sonra gördük ki hem su ve sabunla yıkayıp hem de dezenfektan kullandıktan sonra bakteri oranları görülebilir şekilde azalıyor.

Gerekli durumlarda dezenfektan kullanılabilir ama özellikle ellerimizi su ve sabunla yıkamalıyız.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner109