Bir Yılda 504 Kişi Ölmek İçin İlaç İstedi

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde doktor yardımıyla "ölüm hakkı"nın yasalaştığı geçen yıldan bu yana ölümcül rahatsızlığı bulunan en az 504 kişi "yaşam sonlandıran" ilaç talebinde bulundu.

Bir Yılda 504 Kişi Ölmek İçin İlaç İstedi

Ölümcül hastalığı bulunup da hayatına son vermek isteyenlerle ilgili çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşu "Compassion & Choices" (Merhamet ve Tercihler), Kaliforniya'da "ölüm hakkı" yasasının Haziran 2016'da yürürlüğe girmesinin ardından, eyalette doktor yardımıyla ölmek isteyenlerin sayısını 504 olarak açıkladı.

ÖLÜM HAKKINI KULLANMAK İSTEYENLERİN SAYISI BİLİNENDEN FAZLA!

Eyalet yetkilileri bu konuda henüz resmi bir veri açıklamazken, hayat sonlandırıcı ilaç için yapılan başvurularla ilgili kesin rakamların çok daha yüksek olduğu tahmin ediliyor.

YAŞAMINI SONLANDIRMAK İSTEYENLERİN ÇOĞU YAŞLI KANSER HASTALARI

Ülkede Oregon eyaleti 1997'de ötanazi konusundaki yasayı yürürlüğe sokan ilk eyalet olmuştu. Bu eyalette geçen yıl 204 kişi yaşam sonlandırıcı ilaç başvurusunda bulunurken, 133 kişi ilaç yoluyla hayatına son vermişti. Bunların çoğunluğunu 65 yaşın üzerindeki kanser hastaları oluşturdu.

ABD'NİN BİR ÇOK EYALETİNDE ÖTENAZİ HAKKI YÜRÜRLÜKTE

ABD'de Oregon ve Kaliforniya dışında, Colorado, Montana, Vermont ve Washington eyaletleri ve başkent Washington  DC'de de ölümcül hastaların doktor yardımıyla ilaçla yaşamını sonlandırma hakkı bulunuyor.

SİGORTA ŞİRKETLERİ, ÖLÜM İLACININ MALİYETİNİ KARŞILIYOR!

Kaliforniya'da 498 sağlık kuruluşu ve 104 hastane bu konudaki reçete taleplerine cevap verirken, sigorta şirketlerinin yüzde 80'i ilaçların maliyetini karşılayacağını açıklamıştı.

ÖTENAZİ YASASI MAHKEMELİK OLDU

Yaşamı Yasal Savunma Vakfı ve Amerikan Tıp Etiği Akademisi başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşu yasayı yargıya taşırken, bu konudaki duruşma 16 Haziran'da yapılacak. (kaynak: haberler.com)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner137