Diş kliniğini hastaların ayağına götürüyorlar

Sağlık Bakanlığının evde sağlık hizmeti alan hastalar için gerçekleştirdiği ağız ve diş sağlığı uygulamasıyla, hastaneye gidemeyecek durumda olan hastalara evlerinde hizmet veriliyor.

Diş kliniğini hastaların ayağına götürüyorlar

Sağlık Bakanlığının uygulamasıyla yatağa yarı ya da tam bağımlı hastalar, hastaneye gitmeden diş sorunlarına çözüm buluyor. Hastaların evlerine giden diş hekimleri tarafından evde gerekli kontroller yapılıyor.

Diş çekimi, dolgu, protez gibi işlemleri için içerisinde bir klinikte bulunması gereken tüm ekipmanların yer aldığı ambulansta tedavi uygulanıyor.

Fatma Kemal Timuçin Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Diş Hekimi ve Evde Sağlık Hizmeti görevlisi Tala Altıparmak, evde sağlık hizmeti alan hastaların ayağına kadar giderek dişle ilgili yaşadıkları sorunlara da çözüm olmaya çalıştıklarını söyledi.

Adana'da hemen her gün çok sayıda hastayı ziyaret ettiklerini anlatan Altıparmak, hastaların kullandıkları ilaçlara ve rahatsızlıklarına göre gerekli tedavilerini yaptıklarını belirtti.

"Gerekli tüm aletler mevcut"

Hastaların önce evlerinde gerekli kontrollerini gerçekleştirdiklerini, işlem yapılması gerekenleri de tam donanımlı ambulansa aldıklarını vurgulayan Altıparmak, şöyle konuştu:

"Evde sağlık hizmeti kapsamında, hastaların ayağına gidip dişleriyle alakalı sorunlarına çare olmaya çalışıyoruz. Sağlık sıkıntıları, kullandığı ilaçları, rahatsızlıklarını göz önünde bulundurarak ve doktorlarının da izniyle diş çekim işlemi yapabiliyoruz. Bu kapsamda kullandığımız ambulansımız tam teşekküllü diş kliniği gibi. Röntgen cihazımızın yanı sıra gerekli tüm aletler mevcut. Dolgu, diş taşı temizliği, protez işlemlerini yapabilecek donanıma sahibiz. Bunun yanı sıra çocuk hastalarımız için koruyucu diş hekimliği uygulamaları yapabiliyoruz. Bu hizmet hastaları, hastaneye ve doktora gitme eziyetinden bir nevi kurtarmış oluyor. Adana'da 8 bin civarı hastaya hizmet götürüyoruz."

Altıparmak, sağlık sorunları nedeniyle hastaneye gidemeyecek durumdaki hastaların uygulamadan çok memnun olduğunu belirtti.

Hastalar uygulamadan memnun

Kalp, romatizma ve şeker hastalığı şikayetleri nedeniyle yürümekte zorluk çeken 77 yaşındaki Necibe Sallakoğlu, ağız ve diş sağlığı hizmetinden 1 yıldan beri faydalandığını söyledi.

Evine kadar gelen diş hekimlerinin gerekli muayenesini yaparak dişle ilgili işlemlerinin gerçekleştirdiğini anlatan Sallakoğlu, uygulama sayesinde hastaneye gitmekten kurtulduğunu belirtti.

Sallakoğlu, dişleriyle ilgili de hizmetin ayağına kadar gelmesinden memnuniyet duyduğunu vurguladı.

banner73
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7