"Koronavirüsün belirtileri 6 haftadan fazla sürebilir"

İsviçre'de yeni bir koronavirüs araştırması yapıldı. Araştırmada virüsün bazı semptomlarının 6 haftadan fazla sürebileceği belirlendi. Araştırmaya katılanlarda en fazla görülen semptom yorgunluk oldu.

"Koronavirüsün belirtileri 6 haftadan fazla sürebilir"

Araştırmayı, Cenevre Üniversitesi (UNIGE), Cenevre Üniversite Hastanesi (HUG) ve Cenevre Kantonu Genel Sağlık Müdürlüğü'nden doktor ve epidemiyologlardan oluşan bir ekip gerçekleştirdi.

700 kişi üzerinde uygulandı

Araştırma, COVID-19 testi pozitif çıkan ancak durumu hastaneye yatmayı gerektirmeyen yaklaşık 700 kişi üzerinde yapıldı.

Araştırmaya katılanların yüzde 33'ünün COVID-19 teşhisinden yaklaşık 6 hafta sonra bile yorgunluk, koku veya tat kaybı, nefes darlığı şikayetinin olduğu ifade edildi.

Cenevre Üniversitesinden araştırmaya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, COVID-19'un 2020'nin başlarında ortaya çıkmasından bu yana, hem doktorlar, hem de virüs bulaşan hastalar açısından semptomlarının çeşitliliği ve süresinin "tahmin edilemez" olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada, "(COVID-19) Özellikle, alışılmadık derecede uzun süreli bir hastalığa neden olma potansiyeline sahip gibi görünüyor" denildi.

Cenevre'deki araştırma, yüzde 69'u COVID-19'un komplikasyonlarına bağlı risk faktörleri altında olmayan hastalar üzerinde yapıldı.

Teşhisten 6 hafta sonra bir veya birden fazla semptom görüldü

Araştırmaya katılan 669 kişinin yaş ortalamasının 43, bunların yüzde 60'ının kadın ve yüzde 25'inin de sağlık uzmanı olduğu bilgisi paylaşıldı.

Teşhisten 6 hafta sonra dahi katılımcıların üçte birinde COVID-19 ile ilgili bir veya birden fazla semptom görüldü.

En fazla görülen semptom yorgunluk

Bu semptomların başlıcalarını ise yorgunluk , koku veya tat kaybı, nefes darlığı, sürekli öksürük ve baş ağrısı oluşturdu.

Araştırma ekibinden Dr. Mayssam Nehme, katılımcıların büyük çoğunluğunun, yaşadıkları fiziksel sıkıntılara ek olarak, bu semptomların "kalıcı olması ve tedavi edilemez" endişesini taşıdıklarını kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103