Ramazan sigarayı bırakmak için büyük fırsat

Dr. Engin Yıldırım da içinde bulunduğumuz Ramazan ayının sigarayı bırakmak için büyük bir fırsat olduğunu söyledi.

Ramazan sigarayı bırakmak için büyük fırsat

Manisa Halk Sağlığı İl Müdürlüğü ve Şehzadeler Toplum Sağlığı Merkezi Başkanlığı 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü etkinlikleri dolayısıyla Şehzadeler ilçesindeki 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda kurulan stantla vatandaşlara ücretsiz karbonmonoksit testi yaptı. Değerleri çok yüksek çıkan vatandaşların polikliniklere başvurması gerektiği belirtilirken, dağıtılan broşürlerle de neden sigaradan uzak durulması gerektiği anlatıldı.

1999 yılında sigarayı bırakan ve yaptırdığı karbonmonoksit nefes testinde değeri 2 çıkan Manisa Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Engin Yıldırım, “Tütünü 3 farklı şekilde değerlendirmek lazım. Birincisi tütüne maruz kalan ya da tütüne başlamış olan gençlerimiz ve çocuklarımız. Bu konuda şunu söyleyebiliriz ki şu an dünyada yaşamakta olan 700 milyon çocuğun yarısı yani 350 milyonu ya içici ya da çevresinde içildiği için tütün kullanıldığı için pasif içici olarak bir şekilde dumana maruz kalıyor. İkincisi sigara kullananlar; bununla ilgili olarak da burada yaptığımız çalışmada bir farkındalık oluşturmak istiyoruz. Akciğerlerinin durumlarını göstermek istiyoruz onlara. Şunu biliyoruz ki dünyada yılda 7 milyon insanımız direk sigaradan kaynaklı ölümlerden hayatını kaybetmekte. Bunun önüne geçmek için sigara bıraktırma poliklinikleriyle insanlarımıza yardımcı olmak istiyoruz. Üçüncüsü de yine en önemlisi sigara kullanmadığı halde kapalı alanda herhangi bir şekilde sigara dumanına maruz kalan pasif içiciler. Bunlarda da akciğerlerdeki sorunların çok önemli olduğunu bilmekteyiz. Bununla da ilgili en önemli silahımız bakanlığımızın yürütmekte olduğu kapalı alanlarda tütün denetimleriyle ilgili çalışmalarımız” dedi.

Ramazan sigarayı bırakmak için bir fırsat

Stantta yapılan ölçümlerde vatandaşların akciğerlerindeki karbonmonoksit değerlerinin ölçüldüğünü dile getiren ve çalışma hakkında bilgi veren Dr. Yıldırım şunları söyledi:

“Bugün buradaki aktivitede birincisi vatandaşlarımızın karbonmonoksit ölçümlerini yapıyoruz. Burada 1-5 arasındaki değerler normal, temiz akciğeri gösteren değerlerdir. Az önce bende 1999 yılında sigarayı bırakmış bir halk sağlığı müdürü olarak, 17 yıldır tütün kullanmayan biri olarak değerimiz 2 çıktı. 5-10 arasındaki değerler cidden sigara içen ve alarma yakın değerler olarak değerlendiriliyor. Fiziksel olarak çok fit durumda, sportif gözüken gençlerimizin sigara içtiklerinde değerlerinin 11’lerde olduğunu gördük. Yine aktif sigara kullanan birçok vatandaşımızda 13’e, 15’e çıkan değerleri izledik ki bunlar normalde artık göğüs hastalıkları polikliniklerinde tedavi edilmesi gereken değerlerdir. Biz bu vesileyle Ramazan ayında hazır insanlarımız oruç vesilesiyle sigarayla olan mesafelerini artırdıkları bir zamanda kendilerini tütünden uzak durmaya, sigarayı bırakmaya davet ediyoruz ve onları sigarayı bıraktırma polikliniklerinde her türlü yardıma hazır olduğumuzu belirtiyoruz.”

“Geçen yıl 25 işletmeye kapatma cezası verildi”

Kapalı alanlarda yapılan tütün kontrolleri hakkında da açıklamada bulunan Yıldırım, “Tütün kontrol çalışmaları kapsamında ilimizde bütün özel ve kamuya ait iş yerleri 22 denetim ekibimizle denetlenmekte, ayrıca toplu ulaşım araçlarında da denetimler devam etmektedir. Şimdiye kadar 60 bin 123 işletme denetlenmiş, 543 işletmede ihlal tespit edilmiş ve idari para cezası kesilmiş, 487 kişiye de idari para cezası kesilmiştir. 2016 yılında 25 işletmeye kapatma cezası verilmiştir. Vatandaşlarımızın da bu konuda yüksek bir duyarlılığa sahip olduğu, tütün bağımlılığı olsun olmasın, tütün ürünlerinin kullanımı konusunda yürütülen tütün kontrolüne yönelik çalışmaları samimiyetle desteklediği bilinmekte ve takdirle karşılanmaktadır. Denetimlerimiz mesai saatleri ile sınırlı tutulmayıp, hafta sonları da dahil olmak üzere 24 saat üzerinden planlanarak yapılmaktadır. 4207 sayılı Kanun ihlaline şahit olan vatandaşlarımız Alo 184 SABİM, 155 Polis İmdat, 156 Jandarma İmdat hatlarına ve Halk Sağlığı Müdürlüğünün 232 10 10 nolu telefonuna şikayette bulunabilirler” diye konuştu.

Manisa genelinde bulunan Sigara Bırakma Polikliniklerine 2016 yılı içerisinde 11 bin 515 kişinin müracaat ettiğini anlatan Yıldırım, “9 bin 477 kişiye ilaç tedavisi başlanmış, 2 bin 38 kişiye sadece danışmanlık hizmeti verilmiştir. 2016 yılı içerisinde bin 921 kişinin sigarayı bıraktığı tespit edilmiştir.

Alo 171 Sigarayı Bırakma Danışma Hattında da sigara bırakma konusunda eğitim almış telefon operatörleri aracılığı 7/24 danışmanlık hizmeti verilmektedir. Ayrıca, Sigara Bırakma Polikliniklerinin sayılarının ve etkinliklerinin arttırılması sağlanmakta ve sigara bırakma poliklinikleri aracılığı ile sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlarımızdan hekimler tarafından uygun görülenlere, ücretsiz olarak sigara bırakma ilacı verilmektedir. İlimizde 16 Şubat 2015 tarihinden itibaren 16 bin 127 kutu sigara bırakma ilacı ücretsiz olarak dağıtılmıştır” şeklinde konuştu.

Kaynak:TRT

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2017, 12:07

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner137