Varis Oluşumunu Durdurmak İçin 4 Öneri

En sık görülen sağlık problemlerinden biri olan varisi engellemek ne yazık ki mümkün değil ama varis oluşumunu geciktirmek için günlük hayatımızda uygulayabileceğimiz basit yöntemler var.

Varis Oluşumunu Durdurmak İçin 4 Öneri

Yaşam tarzı ile varis arasında sıkı bir ilişki olduğunu dile getiren Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Semih Barlas, varis oluşumunu geciktirmek için kazanabileceğimiz 4 basit alışkanlığı anlattı.

1-HAREKET EDİN: Yapılan araştırmalarda varisin hareketsiz kalan kişilerde daha sık ortaya çıktığı saptanmıştır. O yüzden gün içerisinde hareket etmeye özen göstermeliyiz. Eğer işte veya evde çok oturmak zorundaysanız, 30 dakikada bir ayağa kalkın, parmak uçlarınız üzerinde yükselip alçalın, ayak bileklerinizi hareket ettirin. Otururken, bacaklarınızı hafifçe ileri uzatıp, ayaklarınızı yukarı-aşağı oynatın. Bunları gün içinde düzenli ve sık aralıklarla yaptığınızda, bacaklarınızdaki basıncı azaltacak ve dolaşımınızı hızlandıracaksınız.

2- BOL VE RAHAT KIYAFETLER GİYİN: Vücudunuzu sıkan kıyafetler, dar pantolonlar, topuklu ayakkabı gibi faktörler varis oluşumunu hızlandırır. Bu durum, bacaklarınızda istenmeyen kılcal damarların oluşumuna yol açacaktır. O nedenle rahat, sizi sıkmayan kıyafetler tercih etmenizde fayda var.

3- SAĞLIKLI BESLENİN: Yapılan çalışmalar varisin fazla kilolularda yüzde 53.6 daha sık ortaya çıktığını gösteriyor. O yüzden kilonuza mutlaka dikkat edin. Bunun yanı sıra tuz tüketimini azaltmanız, bacaklarınızdaki şişlikleri azaltacaktır. Trans yağlar, şeker, kafein, alkol, işlenmiş gıdalardan uzak durmaya çalışın. Böylelikle sadece varis oluşumunu geciktirmekle kalmayıp vücut sağlığınız için çok büyük bir fayda sağlamış olursunuz.

4- SİGARA İÇMEYİN: Sigara ve içindeki nikotin, akciğer kanseri nedeni olması dışında vücudumuzdaki arterleri (atardamar) doğrudan etkileyip, ciddi darlık ve tıkanıklıklara yol açar ve uzuv kaybını doğurabilir. Sigara, bir ven (toplardamar) hastalığı olan varislerin oluşumuna doğrudan yol açmaz. Ancak yarattığı kanı koyulaştırıcı etkisi nedeniyle içlerindeki kapakları bozulmuş, kıvrıntılı bir yapıya bürünmüş bacak venlerinde pıhtılara yol açabilir. Bu pıhtıların yerlerinden kopup akciğerlerimize gitmesi ise ölümcül bir tablo olabilen, akciğer embolisi sorununu karşımıza çıkartabilir.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109