Türkiye'den Avusturya'ya NATO engeli

Avusturya askerleri NATO ülkeleriyle birlikte tatbikat yapamayacak ve Avusturya ittifakın önemli ortaklık programlarına katılmayacak.

Türkiye'den Avusturya'ya NATO engeli

Üst düzey bir NATO temsilcisi, Alman Die Welt gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin önemli ortak ülkelerden Avusturya'yı izole eden uygulamayı kabul ettirmesini beklediğini söyledi.

NATO çevrelerinden yapılan açıklamalarda 'bu nahoş konunun ABD Başkanı Donald Trump'ın da katılacağı perşembe günkü NATO zirvesinden önce gündemden kalkmasının umulduğu' belirtildi.

AVUSTURYA ORTAKLIK PROJESİNDE YER ALMAYACAK

Zirvede kararlaştırılacak reformlar sayesinde ‘barış için ortaklık' programı yeniden başlatılabilecek. Avusturya ise ortaklık projesinde yer almayacak.

NATO'nun alacağı karara göre, Avrupa, Asya ve aralarında Gürcistan ve Ukrayna'nın da bulunduğu eski Sovyet cumhuriyetleri ile ittifak arasındaki işbirliği genişletilecek ve bundan böyle her ülkenin NATO ile tek başına anlaşma imzalayabilmesi mümkün olacak. Böylelikle Avusturya nedeniyle aylardır bütün ortak ülkeleri bağlayan askeri işbirliği yasağı kalkmış olacak.

Avusturya'nın Ankara tarafından bloke edilmesine, Viyana'nın Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki üyelik görüşmelerine son verilmesini talep etmesinin ve Avusturyalı politikacıların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirmelerinin neden olduğu ifade ediliyor.

"ENGELLEME SADECE AVUSTURYA'YA YÖNELİK"

Türkiye'nin NATO'daki sözcüsü Fatma Paşaoğlu da, "Avusturya ile bazı gerilimler yaşandı ancak bunun sonucu olarak ortaya çıkan tıkanmalar sadece Avusturya'ya yöneliktir. Diğer ortak ülkeler hiçbir biçimde hedef alınmamıştır." demişti.

AVUSTURYA EN FAZLA ASKER GÖREVLENDİREN ÜLKE

Kararın NATO'nun Balkanlar'daki mevcudiyeti açısından ne anlama geldiği henüz açıklık kazanmadı. Kosova'daki NATO barışı koruma misyonuna 400 askerle katılan Avusturya bu bölgede en fazla asker görevlendiren ülkeler arasında yer alıyor.

NATO açısından önemli rol oynayan ortak ülkeler askeri operasyonlarda ittifakı destekliyor, eğitim programlarına katılıyor, savunma bölgesinde yolsuzlukla mücadelede ve cephane ve mayın imhasında NATO'ya yardımcı oluyorlar. Ortak ülkeler aynı zamanda askeri istihbarat bilgilerini de ittifak ile paylaşıyorlar.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner137