Alkali diyetlerin etkileri nelerdir?

Alkali beslenme şekli kilo vermek isteyen kişilerin dikkatini çeken bir yöntem olarak gündeme gelmeye başladı. Peki, yapılan alkali diyetlerin gerçek etkileri neler? Uzman Diyetisyen Zülal Yalçın, alkali diyetler hakkında bilgi verdi.

Alkali diyetlerin etkileri nelerdir?

Alkali beslenme şekli, besinlerin asit ve alkali içerikleri nedeniyle vücuttaki pH dengesinin değişebileceği görüşünü savunmaktadır.

Alkali diyet savunucuları, vücudun asit baz dengesini alkaliye kaydırarak metabolizmanın hızlandığını ve bununla birlikte kişilerin daha rahat zayıflayabileceklerini söylerler.

pH değerinin 0-7 arasında olması asit, 7 olması nötr, 7-14 arasında bir değerde olması alkali bir ortamı ifade eder. Buna göre tüketilen besinlerin asit oranı yüksekse vücudun pH dengesi asit, alkali besin grubunun tüketilmesi ile ph değerinin alkali olur. Kümes hayvanları, balık, süt, yumurta, tahıllar, alkol asit ortam yaratırken, meyveler-sebzeler, yağlı tohumlar, baklagiller alkali ortam oluşturuyorlar.

Alkali diyet uygulamaları ile kan pH’ı değil idrar pH'ı değişmektedir. Eğer vücuda aldığımız yiyecekler kan pH’ını etkiliyor olsaydı vücutta birçok işlev gerçekleşmez; sağlık için birçok risk ortaya çıkardı. Kan pH'ı vücuttaki mekanizmalar tarafından düzenlendiği için dışardan müdahalelerle vücudun asit-baz dengesi değiştirilemez.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER