Ara tatil için önemli uyarı! Sınava girecek öğrenciler dikkat!

İlköğretim ve ortaöğretim okullarının 9 günlük ara tatili başladı. Ara tatili verimli geçirmenin yolları merak ediliyor. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan rehber öğretmenler Karaduman ve Arı, 9 günlük tatilde öğrencilerin hem etkinlik hem de ders çalışma programı yapabileceğini vurguluyor.

Ara tatil için önemli uyarı! Sınava girecek öğrenciler dikkat!

Öğrenciler ve öğretmenler pandemi nedeniyle ara verdikleri yüz yüze eğitime yeni dönemde başladılar.

Yüz yüze eğitimin devam ettiği okullarda ise sıra ara tatile geldi. Cumartesi ve pazar günlerinin de birleşmesiyle ara tatil 9 güne çıktı.

Öğrenciler ve veliler bu ara tatili nasıl verimli hale getireceklerini düşünüyorlar.

Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen Önem Karaduman, bu tatilde çocukların etkinlik yapmasına dikkat çekti. Öğrencilerin bilgisayarlarda daha fazla zaman geçirmesinden tedirgin olan ebeveynlere tavsiyede bulunan Karaduman, "Öncelikle ailelerin plan ve programlarını tatil zamanlarına göre uyarlaması gerekir. Çocuklarıyla ilgilenebilecekleri vakitler yaratarak, sohbet edebilecekleri ortak konular belirlemeliler. Farklı konularda birbirlerine meydan okuyabilirler. Meydan okuma adı altında kitap okumaya yönlendirilmeye ihtiyacı olan çocukların kitap okuma etkinlikleri de eğlenceli hale getirilerek bunlara entegre edilebilirler" açıklamasında bulundu.

Çocukların oyun oynamasının önemli olduğunu vurgulayan Karaduman, "Aynı zamanda çocuklar, dilediğince oyun oynayabilir tatillerde, bu oyunların ebeveyn kontrolünde olması yeterli. Yaş gruplarına uygun oyunlar seçilerek, tatillerini yer yer bilgisayar yer yer yüz yüze oyunlarla destekleyebilirler. Unutulmamalıdır ki oyun oynamak çocukların sosyal bilişsel zekalarına destek olmakta ve onların iletişimsel becerilerini desteklemekte." dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109