İş Yerinde Özgüven Düşüklüğünü Gidermek İçin 8 Öneri

İş hayatı çoğu kişi için stresli olabilir. Özgüven eksikliği yaşayan kişiler için durum daha da zordur. Kariyer Koçu ve Kurumsal Eğitmen Bahar Selman, iş yerinde yaşanan özgüven düşüklüğünü gidermek için önerilerde bulundu.

İş Yerinde Özgüven Düşüklüğünü Gidermek İçin 8 Öneri

• ÖĞRENMEKTEN KORKMAYIN: İşinizle ilgili kendinizden emin olmadığınız konularda sızlanmak yerine, o konuda sahip olduğunuz bilgiyi arttırın. Okumak, araştırmak, yeni şeyler öğrenmek veya var olan bilginizi arttırmak, yalnızca kendinize olan güveni arttırmaz, aynı zamanda zihninizi de açık tutar.

• OLUMSUZ KONUŞMALARDAN UZAK DURUN: Kendiniz, size hiçbir faydası olmayan, tersine motivasyonunuzu düşürüp kendinize olan inancınızı azaltan olumsuz her türlü düşünce ve söylemlerden uzak tutun. Olumlu bir zihin, kendinizden daha emin olmanızı sağlar.

• KENDİNİZİ GELİŞTİRİN: Daha iyisi her zaman mümkündür. Öğrenmenin yaşı olmaz, istediğiniz her zaman yeni beceriler kazanabilirsiniz. Kariyerinizi geliştirecek eğitim ve seminerlere katılabilirsiniz. Bu aynı zamanda yeni insanlar tanıyıp iş çevrenizi genişletmenize ve yeni bakış açıları kazanmanıza da yardımcı olabilir.

• TEKRAR ETMEKTEN KORKMAYIN: Ne kadar çok tekrar ederseniz başarılı olma şansınız o kadar yüksek olur. Cesaretinizin kırılmasına müsaade etmeyin. Hiç kimse ilk deneyiminde uzman olamaz.

• BİLMEDİĞİNİZ BİR ŞEY VARSA MUTLAKA SORUN: Soru sormak çekinecek, utanılacak bir şey değil. Bu, öğrenmeye açık olduğunuzun göstergesidir. Sizi güvensizlikten kurtarır, daha emin adımlarla ve dik bir şekilde yola devam etmenizi sağlar.

• GÜÇLÜ YÖNLERİNİZE ODAKLANIN: Herkesin mutlaka en iyi olduğu konular, alanlar vardır. Yeteneklerinizi keşfedin ve geliştirin.

• HER ŞEYİ AŞIRI CİDDİYE ALMAYIN: Hata yapabilirsiniz. Hatta komik duruma da düşmüş olabilirsiniz. Böyle durumlarda sanki dünyanın sonu gelmiş gibi düşünmeyin. Bunu yapmak yerine kendinizle eğlenin ve işinizle eğlenin. İyi performans göstermek tabi ki çok önemli ama neşeli olmadan bunu başarmak oldukça zordur. Bu şekilde iş ilişkileriniz daha sağlıklı ve stressiz olur.

• SORUNLARI BÜYÜTMEYİN: Yaşadığınız aksilikler, sorunlar, siz büyüttükçe aşılması güçleşir, unutmayın.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109