Kahvenin 6 farklı faydası

Dünyanın en çok tercih edilen içeceklerinden biri olan kahvenin bir çok faydası var. Yüksek seviyede antioksidanlar ve faydalı besin maddeleri sayesinde kahve oldukça sağlıklı bir besindir.

Kahvenin 6 farklı faydası

Fazla tüketmenin zararları konusunda uzmanlar tarafından hep uyarıldığımız kahve, yapılan yeni araştırmalar ile bu genellemeyi yıkıyor. Makul miktarda tüketilen kahvenin hiç zararlı olmadığı hatta vücuda faydalı yönlerinin de olduğu belirlendi.

Beyni korur

Kahvenin içerisinde bulunan ve ne olduğu tam bilinemeyen bir şeyin alzheimer riskini azalttığı öne sürülüyor. Her gün tüketilen 5 veya 6 fincan kahvenin hastalığın oluşumunda etkili olan beta amiloid birikimini azalttığı yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Kahve yeni beyin nöronları oluşturma, beyin hücresi yaratma, dikkati toparlama ve konsantrasyon kabiliyetini yükseltme gibi faydalar da sağlıyor.

Kadınlarda depresyon riskini azaltır

Kafeinli kahve içen kadınlarda içmeyenlere göre depresyon riski daha azdır. Yapılan araştırmalar günde 2-3 fincan kahve içen kadınlarda depresyona girme ihtimalinin yüzde 15, 4 veya daha fazla içenlerde ise yüzde 20 azaldığını ortaya koymuştur.

En yaygın cilt kanserini önler

Dünyada en sık rastlanan cilt kanseri türü olan bazal hücreli Karsinom'u önlemek için kahve tüketimi tavsiye ediliyor. Yapılan araştırmalarla, 3 veya daha fazla kafeinli kahve içen kadınlarda bu hastalığa yakalanma riskinin yüzde 20, erkeklerde ise yüzde 9 oranında azaldığını sonucu ortaya çıkmıştır. Kafeinsiz kahve aynı koruyucu etkiye sahip değildir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Erken ölüm riskini azaltmak için kahve önemlidir.Sebebi ise kahvenin bağışıklık sisteminizi harekete geçirip onu daha sağlıklı ve güçlü bir hale sokması denilebilir. Karaciğeriniz, kalbiniz ve sindirim sisteminiz için de çok yararlı olan kahvenin doğal olarak öğütülmüş olanını kullanmak gerekiyor.

Kilo vermenize yardımcı olur

Bedeninizin yağ depolamaya başlamasının nedeni vücudumuzda bulunan leptin hormonu seviyesinin düşük olmasıdır. Bu düşük seviyekilo almanızı sağlar. Kahve bedeninizdeki hormon seviyelerini yükseltir. Kahve bağımlılarının zor kilo alması ve yaptıkları egzersizlerden hızlı sonuç almaları bu sebeptendir.

Hafızayı güçlendirir

Kahveden aldığımız uyarıcılar sadece hormonlarımızı ve ruh halimizi etkilemez. Uzun bir süreçte kahve tüketimi hafızayı da güçlendirir.Öğrendiğimiz tüm bilgiler ilk başta kısa süreli hafızamıza depolandığından ve yaklaşık bir saat sonra uzun süreli belleğimize aktarıldığından kahve detayı bize avantaj sağlıyor denilebilir.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109