Mevlid kandili ayın kaçında idrak edilecek?

Mevlid Kandili, Müslüman dünyası için önemli günler arasında bulunuyor. Hz. Muhammed (S.A.V.)'in doğum gecesi olan Mevlid Kandili için geri sayılıyor. Bu özel günde eller semaya yükselecek, namazlar kılınacak ve ibadetler yapılacak. Mevlid Kandili tarihi, önemi ve oruç tutulup tutulmayacağı ise araştırılan konular arasında bulunuyor. Peki bu yıl Mevlid Kandili ne zaman, hangi güne denk geliyor 2022? İşte Mevlid Kandili'nin önemi ile ilgili detaylar...

Mevlid kandili ayın kaçında idrak edilecek?

Mevlid Kandili, her yıl Rebiülevvel ayının on ikinci günü idrak ediliyor.

İslam alemi için önemli olan bugün büyük bir heyecanla bekleniyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı takvimde Mevlid Kandili'nin tarihi yer aldı.

Peki Mevlid Kandiline zaman, bugün mü? Mevlid Kandili önemi nedir, oruç tutulur mu?

MEVLİD KANDİLİ NE ZAMAN?

Yılın son kandili olan Mevid Kandili 2022 senesinde 7 Ekim tarihinde idrak edilecek.

MEVLİD KANDİLİ ÖNEMİ NEDİR?

Mevlid; doğum zamanı, doğulan yer ve zaman anlamına gelmektedir. Mevlid Kandili insanı insan yapan bütün güzelliklerin odaklandığı bir şahsiyet olan rahmet elçisi Hz. Peygamberin doğumunu kutladığımız, onun bireysel ve toplumsal hayatımızı aydınlatan insanlık ve merhametini, insaf ve adaletini, sabır ve metanetini, kerem ve cömertliğini, kısaca insanlığa sunduğu değerleri anlayıp hayatımızı onun yüce ahlâkıyla güzelleştireceğimiz bir tazelenme mevsimidir.

MEVLİD KANDİLİ'NDE ORUÇ TUTULUR MU?

Dini kaynaklara göre Mevlid Kandili'nde oruç tutulmasına dair herhangi bir bilgi yer almamasına karşın, bu gece, Resulullahın doğum zamanında görülen hâlleri, mucizeleri okumak, dinlemek, öğrenmek çok sevaptır. Bugün veya ertesi gün oruç tutmakta mahzur yoktur. Tutmak sevap olarak nitelendirilebilir. Rebiülevvel Ayı’nın 12. gününe tekabül eden Hazreti peygamberin dünyaya gelişi olan Mevlid gecesi, Hazreti Peygamber’e olan sevgimize istinaden dualar edilmeli, Kur’an okunmalı ve namazlar kılınmalıdır. Camilerde bir araya gelen cemaatler, bu gecenin faziletine birlikte erişebilmek adına namazlar kılıp dualar etmektedir. Bu cemaatlerden birinin arasında yer almak bu geceyi güzel geçirmek için bir fırsat olabilir.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109