Miçotakis, Türk azınlığı inkar siyasetine devam ediyor

Atina yönetiminin, Türk azınlığı inkar siyaseti bir kez daha söylemlerine yansıdı. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, İskeçe'de katıldığı bir video konferansta, Türk köylerine "Pomak köyleri", azınlık çocuklarına ise "Yunan çocukları" dedi.

Miçotakis, Türk azınlığı inkar siyasetine devam ediyor

Yunanistan, uluslararası ve ikili anlaşmalara aldırmıyor. Türk azınlığı inkar siyasetine devam ediyor. Bu politika son olarak Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in konuşmalarına yansıdı.

Miçotakis, İskeçe'nin Paşevik köyünde bir devlet anaokulunun öğretmen ve öğrencileriyle video konferans gerçekleştirdi.

"Türk" dememek kasıtlı tercihi

Burada yaptığı konuşmasında, "Türk" kelimesini kasıtlı olarak kullanmamayı tercih etti.

Türk köylerine "Pomak köyleri", azınlık çocuklarına da "Yunan çocukları" dedi.

Skandal sözleri büyük tepki çekti.

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulundan kınama

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu, Miçotakis'in sözlerini kınadı. Kuruldan yapılan açıklamada, "Bu tutumu azınlığın taleplerine karşı meşru kimliğimizin inkarı olarak değerlendiriyoruz" denildi.

Atina yönetimine, bu tür dayatma politikalarından vazgeçme ve azınlığın kendini ifade özgürlüğü konusunda yapıcı olma çağrısı yapıldı.

Türkiye'den Miçotakis'e kınama

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan Başbakanı Miçotakis'i kınayarak, "Yunanistan'ı bir kez daha ülkesinde yaşayan soydaşlarımızın Türk kimliğini inkara son vermeye ve bu yöndeki AİHM kararlarını uygulamaya davet ediyoruz" açıklamasını yaptı.

Dışişleri Bakanlığının Twitter hesabından yapılan açıklamada, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu'na (BTTA) destek verildi.

"Miçotakis, azınlığa zarar veren inkarcı bir zihniyeti temsil ediyor"

Dostluk Eşitlik Barış Partisi de bir açıklama yaraparak, Miçotakis'in azınlığa uzun yıllardır zarar veren inkarcı bir zihniyeti temsil ettiğini belirtti.

Yapılan açıklamada, "Miçotakis, azınlığa kimlik tayin etme yönüne gidiyor, bu kabul edilemez" sözlerine yer verildi.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103