Toroslar'ın zümrüdü: Yeşil gök üzüm

Konya'nın Hadim ilçesinde, evlerin çatı ve tavan aralarında gölgede kurutulan, renginden "gök üzüm" olarak da bilinen üzüm, yeşil rengini koruyarak kendine has aromasıyla dikkat çekiyor.

Toroslar'ın zümrüdü: Yeşil gök üzüm

Toroslar'ın dik yamaçlarındaki Hadim ilçesinde üretilen "gök üzüm", evlerin tavan aralarında ve gölgelerde kurutuluyor.

Güneş görmediği için yeşil olarak kuruyan gök üzüm, kendine has rengi, aroması ve kokusuyla ilgi görüyor.

Konya'nın Hadim ilçesinde üretilen "gök üzüm", evlerin tavan aralarında ve gölgelerde kurutularak kışa hazırlanıyor.

Kurutma süreci uzun

Sonbahar geldiğinde eylül ayında zahmetle toplanan gök üzümünün, bağ bozumunun ardından uzun süren kurutma süreci başlıyor.

Üzümler, kurutulmak üzere çiftçilerin kendi imkanlarıyla hazırladığı gölgelik alanlarda veya evlerin tavan aralarına gerilen tellerin üzerine salkımlar halinde asılarak kurumaya bırakılıyor.

Gök üzüm, yüksekliği, iklimi ve toprak özellikleri bakımından üzüm yetiştiriciliğine uygun, yüksek rakımlı Aladağ bölgesindeki ilçeye bağlı Yağcı Mahallesi'nde üretiliyor.

100 hanelik mahallenin tamamına yakınının ürettiği gök üzüm, bölge halkının önemli geçim kaynakları arasında yer alıyor.

Rengi, kokusu ve aromasıyla dikkat çekiyor

Yılda bin tondan fazla üretilen üzüm, son zamanlarda tanıtımının yapılmasının ardından alıcı da buluyor.

Yaklaşık 1 ay süren kurutma sonrası üzümler ev halkı tarafından salkımlarından ayrılarak, tüketime hazır hale getiriliyor.

Güneş görmediğinden yeşil olarak kuruyan bu üzüm, rengi, kokusu ve aromasıyla dikkat çekiyor.

Mahalledeki üreticilerden 62 yaşındaki Ali Bağcı, çocukluğundan bu yana gölgede kuruttuğu üzümleri satarak geçimini sağladığını söyledi.

"Çok değerli bir geçim kaynağımız"

Genelde üzümlerin güneşte kurutulduğunu ancak gök üzümün gölgede kurutulduğunu öğrenenlerin şaşırdığını anlatan Bağcı, "Bazıları üzümün rengi için, 'Boyayla mı yaptınız bu üzümü?' diye soruyorlar ama doğası böyle" dedi.

Yeşil renginden dolayı bu üzüme ''gök üzüm'' veya ''zümrüt'' denildiğini de belirten Bağcı, ''Bu üzüm Türkiye'de sadece bizim köyümüzde bu şekilde işlenebiliyor. Bağlardan topladıktan sonra evlerimizdeki çatı aralarında gölgede kurutuyoruz. Güneşte olduğu zaman kırmızı rengini alıyor. Gölgede ise kendi rengini koruyor. Böylelikle diğer kuru üzümlerden farklı olarak kendisine has bir aroması oluyor. Çok değerlidir. Bizim geçim kaynağımız'' ifadelerini kullandı.

Üreticilerden Resul Ekrem Özbay ise, bölgenin iklim şartlarının üzümün gölgede kurutulmasına olanak sağladığını, lezzetinin sadece bu bölgeye has olduğunu dile getirdi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER