Türkiye yazı ve kışı aynı anda yaşıyor

Muğla ve Fethiye'de hava sıcaklığının 28 dereceye ulaşmasını fırsat bilenler, deniz keyfi yaparken Iğdır, Erzurum ve Erzincan'da yağan kar vatandaşa zor anlar yaşattı.

Türkiye yazı ve kışı aynı anda yaşıyor

Hava sıcaklığının 28 derece, deniz suyu sıcaklığının ise 19 derece ölçüldüğü Muğla'nın Marmaris ve Fethiye ilçelerinde, yerli ve yabancı turistler ile vatandaşlar denizin ve güneşin keyfini çıkardı.

Gözde turizm merkezlerinden Marmaris'te sıcak havayı fırsat bilenler sahilleri doldurdu. Turistlerin büyük bölümü sahilde güneşlenirken, bir kısmı da su sporları yaptı. Adrenalin sevenler paraşütle uçmayı ve jetski yapmayı tercih etti.

Fethiye ilçesinde de bazı vatandaşlar, dünyaca ünlü Ölüdeniz Mahallesi'ndeki Belcekız ve Kumburnu plajlarında denize girip kumsalda güneşlendi, bazıları da sahildeki kafelerde dinlendi.

Macera tutkunları ise bin 965 rakımlı Babadağ'dan yamaç paraşütü yaparak, Ölüdeniz'in eşsiz güzellikteki manzarasını izleme fırsatı buldu. Yamaç paraşütlerinin gökyüzündeki görsel şovu ise sahilde güneşlenen vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.

Doğu Anadolu'da kar

Doğu Anadolu'da bahar ayı olmasına rağmen kar yağışı etkili oldu.

Iğdır'da gece saatlerinden itibaren etkili olan sağanak ve soğuk hava, kentin yüksek kesimlerinde yerini kar yağışına bıraktı.

Bahar aylarının yaşandığı bu günlerde kar yağması şaşkınlığa neden olurken, Iğdır'ın Zor Dağı, Pamuk Dağı ve Ağrı Dağı eteklerinde kar kalınlığı ise 2 santimetreye ulaştı.

Hayvanlarını Ağrı Dağı eteklerindeki bin 800 rakımlı Gevro Yaylası'nda otlatan yaylacılar da gördükleri manzara karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Yörede çobanlık yapan Mahmut Kabalak, yaptığı açıklamada, "Gece yağan yağmur sabaha karşı kar yağışına dönüştü. Hava çok soğudu, büyük sıkıntı yaşadık. Koyunlar derisi yünlü olduğu için soğuktan etkilenmediler. Ama biz çobanlar hazırlıksız yakalandığımız için üşüdük. Normalde bu mevsimde kar yağmaz ama Allah'ın işi. Biz de çok şaşırdık." dedi.

Iğdırlı yayla sakinlerinden Yaşar Anuk da "Gece kar yağdı, barınaklarımız iyi olmadığı için sıkıntı yaşadık. Hayatımda ilk kez bu mevsimde böyle bir zor durumla karşılaştım. Bu mevsimde kar yağması bizi şaşırttı." şeklinde konuştu.

Bölgede, Erzurum ve Erzincan'ın yüksek kesimlerine de kar yağdığı gözlendi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner137