Altın fiyatları Merkez Bankası’nın son dakika açıklaması ile kırılgan tavrını değiştirmişti. Döviz kurları ve altında yaşanan hareketliliğin ardından MB’den gelen açıklama piyasaları biraz daha rahatlatmıştı.

Önceki hafta kapanışa doğru ABD Başkanı Trump’ın açıklamalarının ardından Dolar yükselişe geçmiş bununla birlikte paralel olarak altın ve diğer yatırım araçları da yukarı yönlü hareketlilik yaşamıştı.

Peki, altın fiyatları yeni haftanın ikinci gününde ne durumda? İşte 26 Mart 2019 günü fiyatlarda son durum ve Bigpara’dan alınan verilere göre güncel rakamlar…

ALTININ GRAM FİYATI KAÇ TL OLDU?

Haftaya düşüş eğilimi ile başlayan altının gramı bugün saat 09:19 itibariyle 236 TL seviyelerinde işlem görüyor. Uluslararası piyasalarda ons altının 1.318 dolar olduğu aynı dakikalarda çeyrek altın 382 TL’den alınıp 391 TL’den satılıyor. Yatırım yapanların en çok tercih ettiği ürünlerden olan cumhuriyet altını ise 1.580 TL’den alınıp 1.604 TL’den satılıyor.

CUMHURİYET ALTINI NEDEN DAHA ÇOK TERCİH EDİLİYOR?

Yatırım amaçlı altın alım satımı yapan kişiler genellikle cumhuriyet altını üzerinden işlem yapıyor. Alış ve satış rakamları göz önüne alındığında cumhuriyet altını daha karlı bir sistem sunuyor. Örnek olarak 26 Mart 2019 günü cumhuriyet altını alış ve satış rakamları arasındaki fark 24 TL iken tam altında bu fark 41 TL.