Yüksek Öğretim Kurumları tarafından onaylı 23 Araştırma Üniversitesinin Rektör ve Rektör Yardımcılarının katılımıyla “Araştırma Üniversiteleri Destek Programı Değerlendirme Toplantısı” Hacettepe Üniversitesinin ev sahipliğinde yapıldı.

Programda konuşma yapan Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim ŞENEL, ülkemizde Ar-Ge ye yatırım yapılmasının öneminden bahsederek, her geçen yıl Ar-Ge ye ayrılan bütçenin arttığını ifade etti. 12. Kalkınma planının 2024 yılında başladığını, 5 ana başlıkta Ar-Ge’yi içeren hedeflerin belirlendiğini söyledi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol ÖZVAR ise belirlenen hedeflere yönelik araştırma üniversitelerinin çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, yıllık kaliteli yayın sayısının arttığını ifade etti.

Whatsapp Image 2024 05 06 At 16.07.30

Programda Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet KARAKÖSE yürütmekte olduğu ADEP projesi ile ilgili sunumunu gerçekleştirdi.

Program hakkında görüşlerini ifade eden Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ da, araştırma üniversitelerine ayrılan ADEP bütçeleri ile üniversitelerin kritik öncelikli konularda yapmış oldukları başarılı çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirterek, bu toplantıda da önemli projelerin sunulduğunu belirtti.

Fırat Üniversitesi’ne 2024 yılı için yaklaşık 16 Milyon lira bütçenin ayrıldığını, öz kaynaklardan eklenen 5 Milyon lira bu rakamın 21 Milyon olduğunu ifade eden Prof. Dr. Göktaş, ayrılan ödeneğin 2024 yılında 32 proje için kullanılacağını söyledi.

Whatsapp Image 2024 05 06 At 16.07.30 (2)Whatsapp Image 2024 05 06 At 16.07.30 (1)

Araştırma Üniversitelerinde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısında düzenleme yapılacağını, araştırmanın yanında eğitim-öğretim faaliyetlerinde de kalitenin yükseltilmesi için üniversitelerdeki akredite program sayısını arttıracaklarını söyledi.

ADEP projeleri ile önemli çıktılar elde edildiğini ifade eden YÖK Başkanı Prof. Dr. ÖZVAR, bu yönde çalışmaların takibine ve teşvik etmeye devam edeceklerini söyledi.

Program kapsamında 23 araştırma üniversitesinden akademisyenler örnek ADEP projelerinin sunumlarını yaptılar.

Programda Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet KARAKÖSE yürütmekte olduğu ADEP projesi ile ilgili sunumunu gerçekleştirdi.

Program hakkında görüşlerini ifade eden Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ da, araştırma üniversitelerine ayrılan ADEP bütçeleri ile üniversitelerimizin kritik öncelikli konularda yapmış oldukları başarılı çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirterek, bu toplantıda da önemli projelerin sunulduğunu belirtti.

Başkan şerifoğulları: Otobüslerimiz 20.30'a Kadar Hareket Edecektir Başkan şerifoğulları: Otobüslerimiz 20.30'a Kadar Hareket Edecektir

Fırat Üniversitesi olarak 2024 yılı için yaklaşık 16 Milyon TL bütçenin ayrıldığını, öz kaynaklardan eklenen 5 Milyon TL ile 2024 yılında başlayacak projelere toplamda yaklaşık 21 Milyon TL’nin 32 projede kullanılacağını söyledi.

Bu önemli desteklerinden ötürü YÖK Başkanı Sayın Prof. Dr. Erol ÖZVAR’a ve T.C. SBB Başkanı Sayın İbrahim ŞENEL’e teşekkür ederek, gelen bütçenin araştırma üniversitesindeki başarıya bağlı olduğunu, bu nedenle Fırat Üniversitesi ailesine teşekkürlerini iletti. Aynı istek ve heyecanla çalışarak akademisyenlerimizin üniversitemize ve ülkemize katkı sunacaklarına olan inancım tamdır” dedi.