Eser, hizmet ve gönül belediyeciliği ilkesi doğrultusunda şehri birbirinden kıymetli yatırımlarla donatarak Elazığ’ın gelecek vizyonuna değer katan Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Müzeler Şehri Elazığ projesi kapsamında hayata geçirdiği Harput Musiki Müzesi, Basın Müzesi ve Hoca Hasan Hamam Müzesi'nin ardından Kent Müzesi’ni de kente kazandırmaya hazırlanıyor.

Baskan Serifogullari Kent Muze 1714916195 G Dp Ijq

GEÇMİŞTEN GELECEĞE BİR YOLCULUK

Elazığ’da ‘Dijital Çağda Radyoda Yayın ve Yapım’ Paneli Gerçekleştirildi Elazığ’da ‘Dijital Çağda Radyoda Yayın ve Yapım’ Paneli Gerçekleştirildi

1896 yılında dönemin Elazığ Valisi Enis Paşa tarafından Çarşı Mahallesi’nde inşa edilen ve geçmişte hükümet konağı olarak hizmet veren, Osmanlı döneminin izlerini taşıyan tarihi bina, çalışmaların ardından, kent belleğinin kayıt altına alındığı, toplumsal hafızayı canlı tutacak Kent Müzesi olarak faaliyet gösterecek. Kent Müzesi bünyesinde, şehrin tarihi dönemleri, coğrafi, sosyal ve ekonomik yapısı, anılarda Elazığ (Harput), unutulmaya yüz tutmuş meslekler bölümü ile geleneksel yaşam kültürü bölümleri yer alacak. Kent Müzesi’ni ziyaret edecek olan vatandaşlar, milattan önce, Beylikler Dönemi, Osmanlı Dönemi ve Cumhuriyet Dönemi Kent Belleği, Elazığ Eğitim Tarihi ile Atatürk ve Elazığ temaları deneyimi yaşayacak olurken, Elazığ dokuma kültürü, Elazığ yemekleri, Elazığ musikisi, Elazığ giyimi, kunduracılık, ahşap ve taş işlemeciliği, şifa ve eczacılık, sarrafçılık, kalaycılık ve bakırcılık, madencilik, endemik bitkiler ve kök boyama, tarım kültürü ile bakkal kültürü minyatür ve modellemelerle geçmişe bir yolculuk yapma fırsatı yaşayacak.

Baskan Serifogullari Kent Muze 1714916194 Qahf K1

BAŞKAN ŞERİFOĞULLARI: GELECEĞİMİZİ İNŞA ETME HEDEFLERİMİZE ADIM ADIM İLERLİYORUZ

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, şehrin kalbinde hayata geçirilecek olan bu önemli müzede gerçekleştirilen çalışmaları yerinde inceledi. Yetkililerden bilgi alan Başkan Şerifoğulları; “Aziz Şehrimiz Elazığ’ımızın kültür ve turizmine katkı sağlama adına Müzeler Şehri Elazığ projemiz doğrultusunda Harput Musiki Müzesi, Basın Müzesi ve Hoca Hasan Hamam Müzesi’ni kentimize kazandırmanın onurunu ve gururunu yaşamıştık. Şehrimizin kadim kültür ve medeniyetini, övündüğümüz tarihini geleceğe taşımanın bilinciyle, geleceğimizi inşa etme hedeflerimize adım adım ilerliyoruz. Bu kapsamda Elazığ’ın tarihi ve kültürel değerlerinin geleceğe aktarılması, yaşatılması, ve korunması için kent belleğinin nesilden nesile aktarabileceği Kent Müzemize ilişkin çalışmalarımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Şehir merkezimizde hayata geçireceğimiz bu Kent Müzemiz, hem kıymetli hemşehrilerimize, hem de farklı illerden şehrimizi ziyaret edecek olan vatandaşlarımıza kentimizin geçmişine dair önemli bir deneyim yaşatacaktır. Kent Müzemizi de geleceğimize kazandırmış olmanın gururunu hep birlikte yaşayacağız inşallah.” dedi.

Baskan Serifogullari Kent Muze 1714916194 Jz S FgfBaskan Serifogullari Kent Muze 1714916193 V Bxe W9Baskan Serifogullari Kent Muze 1714916193 K3IyfeBaskan Serifogullari Kent Muze 1714916190 Z Iy Pf EBaskan Serifogullari Kent Muze 1714916188 G Qg Ak5