Ermenistan ve Karabağ'da neler oluyor?

Başbakan Paşinyan'ın istifası için ordunun muhtıra verdiği Ermenistan'da sokaklar yine karıştı. Sadece burası değil, yıllar sonra Ermeni güçlerinin işgalinden kurtarılan Karabağ'da da hareketlilik var.

Ermenistan ve Karabağ'da neler oluyor?

Ermenistan'ın Azerbaycan’a karşı geçen yıl hezimetiyle sonuçlanan 44 günlük 2’nci Dağlık Karabağ Savaşı’ndan bu yana Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan istifa baskısı altında.

Ermenistan Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan ve üst düzey komutanlar, 25 Şubat’ta Başbakan Paşinyan’ı istifaya çağıran bir bildiriye imza atarak muhtıra verdi.

Paşinyan o dakika Genelkurmay Başkanı Gasparyan'ı görevden aldığını ilan etti. Ancak Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan’ın, Gasparyan'ın görevden alındığına dair kararnameyi imzalamadığı ortaya çıktı.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan, ordu komutanlarının kendisine sarf ettiği istifa çağrılarını "darbe girişimi" diye nitelendirdi.

Ülkenin yönetimindeki bu kriz halen çözülebilmiş değil.

Her ne kadar Sarkisyan, Paşinyan'ın Genelkurmay Başkanı’nı görevden aldığına dair kararnameyi geri çevirse de Başbakan aynı kararnameyi tekrar Cumhurbaşkanlığına gönderdi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, kararnamenin yeniden Sarkisyan'a ulaştığı belirtildi.

Ermenistan Başbakanlığı ise Paşinyan'ın Güvenlik Konseyini topladığını duyurdu. Toplantıda, ülkenin iç ve dış güvenlik sorunlarının ele alındığı aktarıldı.

Sokaklar karışık

Başkent Erivan’da bir taraftan bu yönetim anlaşmazlıkları sürerken zaten karışık olan ülke hepten allak bullak bir hal aldı.

Paşinyan yanlıları ve karşıtları sokaklara döküldü. Başbakan’ın istifasını isteyen muhalif göstericiler hükümet binasına girdi.

Bazı bakanlıkların bulunduğu hükümet binasında slogan atan göstericiler, bir kez daha Nikol Paşinyan'ın istifasını istediklerini dile getirdi.

Kısa süre sonra binayı terk eden kalabalık, "İstediğimiz binaya girebileceğimizi göstermek istedik" dedi.

İktidar ve muhalefet yanlıları Erivan'da aynı anda mitingler düzenlemeye de devam ediyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7