İran'ın Cumhurbaşkanı Belli Oldu

İran'da resmi olmayan ilk sonuçlara göre, 12'nci dönem Cumhurbaşkanlığı seçimini oyların yaklaşık yüzde 59'unu alan Hasan Ruhani kazandı.

İran'ın Cumhurbaşkanı Belli Oldu

İran'da 12'incisi düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk sonuçlarına göre Hasan Ruhani kazandı. Resmi sonuçlar henüz açıklanmasa da Ruhani destekçileri kutlamalara hazırlanmaya başladı. Reisi tarafı resmi olmasa da yenilgiyi kabul etmiş durumda.

RUHANİ BÜYÜK FARK ATTI

Başkent Tahran'daki İçişleri Bakanlığı binasındaki konferans salonunda konuşan İran Seçim Kurulu Başkanı Ali Asgar Ahmedi, ilk resmi sonuçları açıkladı. Valiliklerden seçim kuruluna ulaşan ilk sonuçlara göre, 25 milyon 966 bin 729 oydan 25 milyon 182 bin 310'nun geçerli olduğunu belirten Ahmedi, reformist ve ılımlı muhafazakarların adayı Hasan Ruhani'nin 14 milyon 619 bin 848, muhafazakarların adayı İbrahim Reisi'nin ise 10 milyon 125 bin 855 oy aldığını duyurdu.

Diğer iki aday, Mustafa Mir Selim 297 bin 276 oy alırken, Mustafa Haşimiteba'ya 139 bin 331 oy çıktı.

KESİN SONUÇ BUGÜN AÇIKLANACAK

Sonuçların tedrici olarak açıklanacağını ve kesin sonucun bugün duyurulacağını belirten Ahmedi, 40 milyonun üzerinde oy kullanıldığını bildirdi.

RUHANİ KİMDİR?

Hasan Ruhani, İranlı siyasetçi, din adamı, hukukçu ve İran'ın günümüzdeki cumhurbaşkanı. Ilımlı ve pragmatist bir lider olan Ruhani, 2013 İran cumhurbaşkanlığı seçimlerinde % 50'nin üzerinde oy alarak İran'ın yedinci cumhurbaşkanı olmuştu. (kaynak:haberler.com)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner137