Tabutsuz Cesedi Yüzlerce Kişi Tarafından Elden Ele Taşındı

İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu ölen Filistinli balıkçı Muhammed Macid Bekir'in cenazesi yüzlerce kişinin katıldığı törende elden ele tabutsuz bir şekilde taşındı.

Tabutsuz Cesedi Yüzlerce Kişi Tarafından Elden Ele Taşındı

İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu ölen Filistinli balıkçı Muhammed Macid Bekir'in cenazesi yüzlerce kişinin katıldığı törende omuzlarda taşındı. Tabutsuz taşınan Bekir'in cenazesi dün akşam Gazze'ye yine büyük bir kalabalık eşiliğinde getirilmişti.

YARALIYKEN GÖZALTINA ALMIŞLAR

Gazze Şeridi sahilinde, İsrail Deniz Kuvvetleri'nin açtığı ateş sonucu yaralanan 28 yaşındaki Filistinli balıkçı Muhammed Macid Bekir hayatını kaybetti. Bekir'in yaralı haliyle İsrail güçleri tarafından gözaltına alındığı, daha sonra hayatını kaybettiği belirtiliyor. Olay sırasında Filistinli üç balıkçı daha gözaltına alınmıştı. 

TABUTSUZ OLARAK OMUZLARDA TAŞINDI

Bekir'in cenazesi Gazze'ye büyük bir kalabalık eşliğinde getirilmişti. bugün toprağa verilecek olan Muhammed Macid Bekir yakınlarının gözyaşları içinde omuzlarda yüzlerce kişinin olduğu bir kalabalıkla sokaklarda taşındı.

SÜREKLİ BALIKÇI TEKNELERİNE ATEŞ AÇIYORLAR

İsrail Ordu güçleri, Filistinli balıkçıların avlanmalarına izin vermeyerek, balıkçı teknelerine sık sık ateş açıp çalışmalarını engelliyor. Filistinli yetkililer bu durumun taraflar arasında varılan ateşkesin ihlali anlamı taşıdığını belirtiyor.

İsrail, Temmuz 2014'te Gazze'ye düzenlediği son saldırının ardından Filistinli balıkçıların denize açılma mesafesini 3 milden 6 mile çıkarmıştı. İsrail, bazen bu sınırı 3 mile kadar indiriyor.

ATEŞKES İHLALİ YAPIYORLAR

Filistinli yetkililer, İsrail deniz kuvvetlerinin balıkçıların çalışmalarını engellediğini, balık avlamalarına izin vermediğini ve hemen hemen her gün teknelerine ateş ettiğini belirterek, bunu ateşkes anlaşmasının açık ihlali olarak kabul ediyor.

Filistin ile İsrail arasında 1993'te imzalanan Oslo Antlaşması, Filistinli balıkçıların 20 mil sınırı içinde avlanmasını öngörüyor. (kaynak: haberler.com)

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2017, 13:56

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner137