Elazığ'daki açık cezaevinde yaşandığı iddia edilen olay gündeme bomba gibi düştü. Suç dosyaları kabarık 5 kişinin gece yarısı cezaevinin önüne geldikleri, içlerden birinin tel örgüyü keserek cezaevi bahçesine oradan da B-5 koğuşuna girdiği ve 30 ayrı suçtan kaydı bulunan bir mahkumu vurduğu öne sürüldü.

Olayın ardından başlatılan soruşturma kapsamında 5 şüphelinin yakalandığı öğrenilirken, cezaevindeki mahkumu geçmiş bir cinayetin intikamını almak için vurduklarını itiraf ettikleri aktarıldı.

 

TEL ÖRGÜLERİ KESİP CEZAEVİNE GİRDİLER

Gece saatlerinde cezaevinin önüne araçla gelen suç dosyaları epey kabarık 5 kişinin tel örgüleri kestikten sonra cezaevi bahçesine oradan koğuşlara kadar girdikleri ve 30'a yakın suç kaydı bulunan bir mahkumu kurşun yağmuruna tuttukları iddia edildi.

KAMERALARDAN TESPİT EDİLEN 5 ŞÜPHELİ YAKALANDI

Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk'ün haberine göre B-5 koğuşunda gerçekleşen tabanca ile yaralama olayının ardından hemen soruşturma başlatıldığı öğrenilirken, cezaevinin güvenlik kameralarında yapılan incelemelerde şahısların kimliklerinin tespit edildiği ve kısa süre içinde 5 şüphelinin de yakalandığı aktarıldı.

İNTİKAM İÇİN KURŞUN YAĞDIRMIŞ

Vali Hatipoğlu Göreve Hızlı Başladı Vali Hatipoğlu Göreve Hızlı Başladı

Cezaevindeki mahkumu vuran 15 suç kayıtlı 24 yaşındaki M.O’nun 23 Haziran 2024 tarihinde Elazığ Olgunlar Mahallesi'nde geçtiğimiz günlerde meydana gelen ateşli silahla kasten öldürme olayının intikamını almak amacıyla eylemi gerçekleştirdiğini söylediği öğrenildi.

Ceza ve Tevfikevleri Genel Müdürlüğü Elazığ Kampüs Açık Ceza İnfaz Kurumu ile İlgili İddialara İlişkin Basın Açıklaması adı altında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

Bazı basın-yayın kuruluşlarında ve sosyal medya platformlarında yer alan "Cezaevinde silahlı saldıri" başlıiklı haberlere ilişkin kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla basın açıklamasi yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. 5275 sayılı Kanun'un 14. Maddesinde "Açık ceza infaz kurumları, hükümlülerin iyileştirilmelerinde, çalıştırılmaları ve meslek edindirilmelerine öncelik verilen, firara karşı engelleri ve dış güvenlik görevlisi bulunmayan, güvenlik bakımından kurum görevlilerinin gözetim ve denetimi ile yetinilen kurumlardır." hükmü yer almaktadır. 05.07.2024 tarihinde Elaziğ Kampüs Açık Ceza infaz Kurumunun etrafnda bulunan tel örgülerden atlamak suretiyle kuruma girdiği tespit edilen bir şahis, kurumda adli suçtan hükümlü olarak barındırılan Murat BULUT'U ateşli silah ile bacağından yaralamıştır. Yaralanan hükümlü vakit kaybetmeksizin ambulans ile hastaneye sevk edilmiştir. Hükümlünün hayati tehlikesinin bulunmadığı, tedavisinin devam ettiği. genel sağlik durumunun iyi olduğu anlaşılmıştır. Söz konusu olay ile ilgili Elazığ Cumhuriyet Başsavciliğı tarafindan adli soruşturma başlatlmıştır. Ayrica Genel Müdürlüğümüz tarafından da idari soruşturma başlatılarak kontrolör görevlendirilmiştir. Olayla ilgili başlatılan adli soruşturnma çerçevesinde, içlerinde saldırıyı gerçekleştirdiği değerlendirilen failin de bulunduğu beş kişi gözaltına alınmış olup, sorguları devam etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 

G S Cc4 Uib Y A A F F Gy

Editör: Batuhan Baskal