3. Tarım Gıda Tarım Fuarı Açıldı

Elazığ 3. Gıda Tarım Fuarı, ziyaretçilerine kapılarını açtı. 6 Ekim tarihine kadar misafirlerini ağırlayacak fuarda 82 firma 200 markasıyla yer alıyor.

3. Tarım Gıda Tarım Fuarı Açıldı

3-6 Ekim tarihleri arasında açık olacak olan 3. Gıda Tarım Fuarı başladı.

12 bin metre kare alanda 82 firmanın 200 markasıyla katıldığı 3. Gıda Tarım Fuarı açılışına Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Tolga Ağar, CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, ETSO Başkanı Asilhan Arslan, Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ, Tarım ve Orman İl Müdürü Turan Karahan, kurum müdürleri, sektör temsilcileri ve davetliler katıldı.

ÖZTÜRK: 30 BİN CİVARINDA KİŞİNİ ZİYARET ETMESİNİ BEKLİYORUZ

Start Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ozan Öztürk, “Bundan sonra daha profesyonel fuarlar düzenleme şansını bizlere veren başta Elazığ Valiliğimiz, Elâzığ Belediyemiz ve Elâzığ Ticaret ve Sanayi Odası olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ederiz. Elâzığ’da 3’üncü defa tarım sektörüne yönelik böylesine önemli ve büyük çaplı fuar organizasyonu gerçekleştirilmektedir. 8 bin metre kare açık, 4 bin metre kare kapalı olmak üzere toplam 12 bin metre kare alanda düzenlenen tarım, gıda ve hayvancılık fuarımıza toplam 82 firma yaklaşık 200 markası ile katılım göstermektedir. Start Fuarcılığın imkanları ile civar yerleşim yerlerinden taşınan misafirlerimizle beraber 30 bin civarında kişini ziyaret etmesini bekliyoruz” dedi.

KARAHAN: İLİMİZE, BÖLGEMİZE HAYIRLAR GETİRMESİNİ DİLİYORUM

Elazığ Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan, fuara Elazığ ve bölge illerden katılım sağlandığını belirtti. Karahan, “Elazığ ilimizin geçit bölgesinde yer alması münasebeti ile Malatya, Tunceli, Bingöl, Diyarbakır, Muş gibi illerimizden ciddi manada 4 gün süresince üretici ve çiftçilerimizi burada ayarlayacağımız yeni teknoloji ve teknikleri, makine ekipmanları üretici ile doğrudan buluşturacağımız bu fuarımızın başta sektörümüze, ilimize, bölgemize hayırlar getirmesini diliyorum” diye konuştu.

GENÇER: BİZ ARTIK İTHALAT DEĞİL İHRACAT YAPIYORUZ

Türkiye Tohumcular Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yıldıray Gençer, “Bugün artık maalesef kamuoyunda bazılarının yurt dışına bağımlıyız, İsrail’e bağımlıyız gibi yanlış algılarının inadına biz artık bugün kendi kendimize yetebilen, bir milyonun üzerinde sertifikalı tohum üretebilen artık 10 milyar dolarlık katma değer sağlayabilen, 4 milyar dolarlık üretim hacmi olan ve artık 500 milyon dolarlık dış ticaret hacmi olan bir sektörüz. Biz artık ithalat değil ihracat yapıyoruz. Türkiye 85 ülkeye 260 milyon dolarlık tohum fidesi ihracatı yapıyor. Bunu gururla sizinle paylaşmak istiyorum” ifadelerine yer verdi.

ERDEM: FUARLAR BU İKİSİ ARASINDA İLETİŞİMİ ARTIRIYOR

 Elazığ Ziraat Odası Başkanı Ahmet Erdem, fuarların üretici ile tüketici arasındaki iletişimi sağladığını belirterek, “Günümüzde tarım sektöründe en önemli sorunlardan biri üretici ve tüketici arasında mesafe olmasıdır. Fuarlar bu ikisi arasında iletişimi artırıyor. Tarım alanında yaşanan gelişimlerden çiftçileri haberdar etmek adına en önemli etkinliktir. Üretici ve tüketiciyi bir araya getiren, Elazığ’da Gıda ve Tarım Fuarı bölgenin kapsamlı verimli olarak bölge ekonomisine ve gelişime katkı sunmaktadır” diye kaydetti.

DUMANDAĞ: FUARDA EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM

Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ, tarım fuarlarının önemine değinerek, “Elazığ’da ne kadar güzel mekanlarda fuar düzenlesek dışarıda ve içeride daha katılımcıyı fazla olur. Fuarda emeği geçen herkese teşekkür ederim. Hayırlı olsun” dedi.

ARSLAN: BİRÇOK ÇALIŞMALARA İMZA ATTIK

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan, tarım ve hayvancılığın Elazığ’ın lokomotif sektörlerinden biri olduğunu vurgulayarak, “Kooperatifleşme, organize olamama, ilimizde özellikle tarım alanlarının sularla buluşamaması en büyük engeller olarak görüldü. Bizde göreve geldiğimiz günden beri tarımı en iyi şekliyle ticaretinin yapılabilmesi adına birçok çalışmalara imza attık. Bunlardan en büyüğü ise kooperatifleşme ve oradan üretilecek ürünlerin sanayi tesislerinde yüksek katma değerlere dönüştürülecek ürünlere dönüştürülmesi. Bununla alakalı Baskil, Ağın, Yurtbaşı ve Gezin Bölgesinde kooperatiflerimizi kurma kararı aldık. Önümüzdeki hafta inşallah bu kooperatiflerimiz kurulmuş olacak” açıklamalarına yer verdi.

 

ŞERİFOĞULLARI: ŞEHRİMİZE EKONOMİK KATKILAR SAĞLAYACAKTIR

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, şehrin tarım ve hayvancılık çeşitliliği ve potansiyeli ile katma değer sağladığını söyleyerek, “Elazığ’ımızın sahip olduğu bu dünyaca ünlü ürünlerle tarım ve hayvancılıkta çok daha iyi yerlere geleceğimizi ümit ediyorum. Maalesef su ürünleri üretim potansiyelinde %30’un altında yararlanılması tarımsal üretim yetersizliği ve geniş orman arazilerinin verimli kullanılmaması, tarımsal gelişimimizde dikkat çeken önemli sorunlar olarak önümüze çıkmaktadır. Uzun zamandır gündemimizde olan ve somut önemli adımlar atılmış olan Kuzova, Uluova ve Elâzığ ovasındaki sulama sorununun çözüme kavuşturulması için milletvekillerimiz gece gündüz demeden çalışıyor. Bugünün bölgenin su ihtiyacı giderildiğinde elde edeceğimiz ürünlerin burada işlenmesi ve buradan pazara sunulması ebetteki şehrimize ekonomik katkılar sağlayacaktır. Ham maddeyi işleyecek tesislere sahip olursak hem istihdama hem şehir ekonomisine önemli katkı sağlamış oluruz”diye konuştu.

TUNÇ: ELİMİZDEN GELEN GAYRETİ GÖSTERMEK ZORUNDAYIZ

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, “Tarım fuarlarının İlimizin, Bölgemizin ve ülkemizin tanıtımı ve kalkınmasına büyük katkı sağladığını düşünüyorum. Bu nedenle bu fuarın tertip edilmesinde emeği geçen herkese ve tüm katılımcı firmalara ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum. Tarım fuarları; Sektörde yer alan ve sektörden hammadde temin eden bütün aktörlerin en kolay ve toplu bir şekilde bir araya geldikleri, Üretime dair yeni teknolojilerin ve sistemlerin, aynı zamanda yeni ürün ve üretim sahalarının tanıtıldığı organizasyonlardır. Son yıllarda gelişen küresel olaylardan bir kez daha anlıyoruz ki “Gıdayı kontrol eden dünyayı da kontrol edecektir” . Bu gerçeği göz önünde bulundurarak mevcut tarım kaynaklarımızı korumak ve optimum şekilde kullanımını sağlamak için elimizden gelen gayreti göstermek zorundayız” dedi.

TUNÇ: BİZLER SORUMLULUĞUMUZUN BİLİNCİNDEYİZ

Bakan Yardımcısı Tunç, “Bugün Ülkemizde 23 Milyon hektar alanda tarım yapılmakta, 14,6 Milyon hektar alanı ise mera olarak kullanmaktayız. 2050 yılında, nüfusumuzun, 100 milyonu geçeceğini, Kentleşme oranının artacağını ve tarıma elverişli arazilerin tehdit altında olduğunu unutmamalı ve hep birlikte bunları koruyarak gelecek nesillere aktarmalıyız. Bakanlık olarak bizler sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Bu bilinç doğrultusunda hareket ederek sektörümüzü daha ileri seviyelere taşımak ve bugün olduğu gibi gelecekte de gıda güvenliğimizi teminat altına almak için çalışıyoruz. Tarım sektörü her geçen yıl daha da büyüyor ve üretimimiz artıyor. Bu kapsamda sektörümüzün daha da büyümesi için her zaman çiftçimizin yanında yer aldık. Desteklerimiz ve çiftçilerimizin gayretleriyle; Ülkemiz Tarımsal Hasıla’da Dünyada ve Avrupa’da söz sahibi Ülke konumunda ve sürekli büyümektedir. 2002’de 36,9 Milyar TL olan tarımsal hasılamız 217 Milyar TL’ye, Tarım ürünleri toplam ihracatımız %378 oranında artışla 17,7 Milyar dolara yükselmiştir. Son 16 yılda ise tarım ve gıda ürünleri dış ticaretinde Ülkemiz toplam 69 Milyar dolar ihracat fazlası verdi. Bugün Türkiye tarım ürünleri dış ticaretinde şüphesiz net ihracatçı bir ülke konumundadır. Bu bizim için yeterli değildir. Daha çok çalışmalı ve daha ileri noktalara ulaşmalıyız” diye kaydetti.

TUNÇ: KUZUOVA VE ULUOVA OVALARINI KORUMA ALTINA ALDIK

Tunç, “Elazığ ilimizde de 2 büyük ovamızı Kuzuova ve Uluova ovalarını koruma altına aldık. Üreticilerimizin emeğinin güvencesi olan Tarım Sigortalarının kapsamını genişleterek uygulamaya devam ediyoruz. Bu doğrultuda; 2006-2019 döneminde bugüne kadar TARSİM kapsamında çiftçilerimize düzenlenen toplam 26.800 adet sigorta poliçesi karşılığında yaklaşık 293 Bin dekar alanı güvence altına aldık. Gerek bitkisel üretim gerekse hayvancılık alanında çiftçilerimize toplam; 32,4 Milyon TL prim desteği verdik.34,6 Milyon TL hasar tazminatı ödedik” ifadelerinde bulundu.

TUNÇ: DURMADAN DİNLENMEDEN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, “Sektörümüzün genel olarak ekonomiye ve dolayısıyla ülke kalkınmasına yaptığı katkılardan ve Elazığ ilimizin de bu katkı içindeki yerinden kısaca bahsettim. Bu katkı içinde fert fert hepimizin payı var ancak en büyük pay hiç şüphesiz ki değerli çiftçilerimizin üreticilerimizindir.  Bizler Bakanlık çalışanlarıyla, çiftçisiyle, üreticisiyle, sivil toplum kuruluşlarıyla ve ilgili tüm paydaşlarımızla birlikte büyük bir sektörün üyeleri ve büyük bir ailenin unsurlarıyız. Bugün Tarım sektörümüz, 82 milyon Ülke nüfusunun yanı sıra, yaklaşık 5 milyon mülteci ve göçmen ile 50 milyon turisti beslemektedir. Komşu ülkeler arasında gerektiğinde mazlumların masumların en güvenli limanı en korunaklı sığınağı olan Ülkemizin Dünyanın en büyükleri arasında yer almasını ve devamlılığını sağlamak için durmadan dinlenmeden var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Fuarlar çiftçilerimizin tarıma yönelik gelişmeleri yakından tanıması bakımından son derece önemli etkinliklerdir. Bir kez daha bu organizasyonda emeği geçen bütün katılımcılara teşekkür ediyor, sektörümüzün bütün çalışanlarına başarılar diliyorum” dedi.

EROL: SAYIN BAKAN YARDIMCIM SİZDEN BEKLENTİMİZ VAR

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, gerçekleşen fuarların şehrin ekonomi ve sanayisine katma değer sunduğunu kaydederek, “Bu fuarların Elazığ ekonomisine, Elazığ sanayisine, Elâzığ üretimine değer kattığını ve bu değeri katarken de Elâzığ’ın bulunduğu konumdan dolayı cazibe merkezi olacağını her fırsatta görüyoruz.   Bu bölgede gerçekten kendi ürünlerimizi bir marka değer oluşturacaksak önce üretimin canlanması için Uluova’da, Kuzova’da, Kovancılar bölgesindeki ovalarımızda sulama sorununu çözmemiz lazım. En azından bu yıl ülkede yaşanan ekonomik krizden ve kaynak yaratılması sorunundan kaynaklı burada çok ciddi anlamda bütçe ayrılmamışta olsa en azından 2020 yatırım programına devlet bütçesinden bu sulama projelerinden bu sulama projelerinin tamamlanması ile ilgili bütçe aktarılması konusunda sayın bakan yardımcım sizden beklentimiz var” ifadelerinde bulundu.

AĞAR: EN ÖNEMLİ ENSTRÜMANLARIMIZDAN BİRİDİR 

AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Tolga Ağar, Türkiye’de tarım sektörünün diğer sektörler gibi stratejik bir öneme sahip olduğunu belirterek, “Bizim tarıma hükümet olarak bakış açımız her zaman çiftçinin yanında olabilmek ve onları çeşitli sübvansiyonlarla destekleyebilmektir. Türk demek güçlü demek, Türk insanı demek çalışkan insan demek, tarımda her zaman olduğu gibi bizlerin sınırlarımızı bir arada koruyabilmemizi, bizleri bir arada tutan gerek gıda olsun gerek stratejik düzen olsun en önemli enstrümanlarımızdan biridir” dedi.

AĞAR: BU OVALARI BİRLEŞTİRMEYE KARARLIYIZ

Tolga Ağar, Uluova ve Kuzova’yı da suyla birleştirmeye kararlı olduklarını ifade ederek, “Ben buradan kendi vekil arkadaşlarım adına, kendi adıma ve bize bu konuda desteğini esirgemeyen sayın vekilim adına da bu dönemde inşallah bu işi tamamlayacağımıza kendi adıma gelir hesabını sorarsınız biz hiç kimseden kaçmayız. Bu ovaları birleştirmeye kararlıyız” dedi.

KALDIRIM: ULUSLARARASI PAZARDA YER ALMASINA GAYRET EDECEĞİZ, ÇALIŞACAĞIZ

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım ise, “İlimiz tarım ve hayvancılık yönünde hem markaları olan bir şehir hem kalkınan bir şehir hem gelişen bir şehir hem de geçmişi son derece kültürü sağlam bir şehir. Dolayısıyla markalaşmış olan orciğimizle, ağın leblebisi ile boğazkere üzümü ile ve bunun yanında marka teşkili için başvurduğumuz diğer ürünlerimizle inşallah sadece ulusal pazarlarda değil uluslararası pazarlarda ciddi markalaşma hem de pazarlama çalışmaları yürütülmekte. Birincil üretimden ziyade katma değer oluşturma, katma değerli ürünler yapma, markalaşma ve yeni pazarlara açılma çok önemli. İnşallah bunlarında hep birlikte oluşturduğumuz vizyon ve strateji ile birer birer hayata geçirerek bu şehrin önemli markalarının yükselmesine, uluslararası pazarda yer almasına gayret edeceğiz, çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2019, 20:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
İSİMSİZ
İSİMSİZ - 1 yıl Önce

SUCUKTAN BAŞKA BİR ŞEY YOK.

SIRADAKİ HABER

banner7