“Karakaya Baraj Gölünün Balıkçı Kadınları Ağ Örüyor”

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın destekleme programına alınan, ilçe müdürlüğü ve su ürünleri araştırma enstitüsü işbirliği ile hazırlanan “Karakaya Baraj Gölünün Balıkçı Kadınları Ağ Örüyor” projesi kapsamında Baskil İlçesinde kurs açıldı.

“Karakaya Baraj Gölünün Balıkçı Kadınları Ağ Örüyor”

Karakaya Baraj Gölünün Balıkçı kadınları Ağ örüyor projesi kapsamında Baskil ilçesinde kurs açıldı.

Kursun açılışına; Baskil Kaymakamı Mahmut Sami Yılmaz, İl Müdür Yardımcısı Vedat Ergün, İlçe Tarım Müdürü Ahmet Ayhan, kurum müdürleri, teknik personel ve davetliler katıldı.

YILMAZ: BÖLGEMİZ BALIKÇILARI GEÇİMLERİNİ SAĞLAMAKTADIR

Balıkçılıkla uğraşan ailelerin kursa göstermiş olduğu ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getiren Kaymakam Mahmut Sami Yılmaz, “İlçe sahilinde 8. Bölgede 50 ton, 9. Bölgede ise 33 ton avlanılabilir stok miktarı mevcut olup,  27 adet balıkçı teknesi ile bölgemiz balıkçıları geçimlerini sağlamaktadır. Avcılık için gerekli olan ağların maliyetlerinin yüksek olmasından yola çıkılarak, İlçe Müdürlüğü ve Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü işbirliği ile hazırlanan “Karakaya Baraj Gölünün Balıkçı Kadınları Ağ Örüyor” projesini açılan kurs ile başlatıyoruz. Baskil İlçesi sahil köylerinden Çiğdemlik, Su Yatağı, Akuşağı, Gemici ve Habibuşağı köylerinden seçilen ve yakınları balıkçılıkla uğraşan 20 kadın çiftçi ile uygulanacak projede Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü işbirliği ile konu uzmanı kişiler eğitim verecektir. Proje ile kadınlarımız hem üretimin artırılmasında hem de elde edilen ürünler ile aile bütçelerine katkı sağlamış olacaktır” dedi.

ERGÜN: AİLE EKONOMİLERİNE KATKI SAĞLAMALARI HEDEFLENMİŞTİR

İl Müdür Yardımcısı Vedat Ergün ise, “Elazığ alabalık yetiştiriciliğinde Türkiye genelinde birinci sırada olmasına rağmen avcılıkta bu kadar başarılı değil. Proje ile su ürünleri avcılığı sektöründe kadınlara yönelik istihdamın ve ekonomiye olan katkısının artırılması sağlanarak, kendi balık ağı ihtiyaçlarını kendilerinin örmesi ve ördükleri ağları diğer avlak sahalarındaki balıkçılara pazarlayarak aile ekonomilerine katkı sağlamaları hedeflenmiştir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103