Pertek İlçesi'ndeki Yeşil Alanların İmara Açılması Tepkilere Neden Oldu

Pertek Belediyesi sınırları içerisinde bulunan ve ilçenin en yeşil alanına sahip bölge Pertek Belediyesi tarafından imara açılması ilçe sakinlerinin tepkisine neden oldu.

Pertek İlçesi'ndeki Yeşil Alanların İmara Açılması Tepkilere Neden Oldu

Pertek Belediyesi’nin imar planı uygulaması ilçede tepkilere neden oldu. Pertek Belediyesi’nce hazırlanan imar planında ilçenin yeşil, doğal su kaynakları ve asırlık ağaçlarının olduğu bölge imara açıldı.

Ancak şehir plancıları alanın imara açılmasının uygun olmadığını rapor etti.

Şehir Plancısı Gülay Çetintaş hazırladığı raporunda, “Malatya - Elazığ – Bingöl – Tunceli Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli K42 Çevre Düzeni Planı imar paftası, Plan Açıklama Raporu ve Plan Hükümlerine göre incelendiğinde Pertek için planlanan Revizyon ve İlave  Nazım ve Uygulama İmar Planı sınırlarında Kentsel Yerleşik ve Kentsel Gelişme Alanları dışına taşan bölgeler bulunmaktadır, taşan alanlarla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Mekansal Planlama Genel Müdürlüğünün uygun görüşü bulunmamaktadır” ifadelerine yer verdi.

Onaylanan planın hükmü olmadığını belirten Şehir Plancısı Çetintaş, “Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği ışığında değerlendirilen plan yapım ve  onama aşamasında yukarıda yazılan eksiklikler nedeni ile Onaylanan Planın Hükmü Olmadığı ve Alınan Meclis Kararının İptal Edilmesi Gerektiği Kanaatine varılmıştır” dedi.

Doğal yapısıyla görenlerin ilgisini çeken bu bölgenin imara açılmasının yanlış olduğunu ifade eden ilçe sakinlerini ise belediyenin kararı tekrar gözden geçirmesini istiyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ömer Taceddin Güner
Ömer Taceddin Güner - 8 ay Önce

Mevcut güzelliğin,tarihi dokunun,yüz yıllık ağaçların yok edilip güzel Pertek'in çirkinleştirilmesi içimize sinmez.Yapılan ucube çevre yolu yetmedi mi?

CAHİT ÇETİNTAŞ
CAHİT ÇETİNTAŞ - 8 ay Önce

Adama göre yandaşa göre imara açma imara kapama geçen başkan da yaptı buda aynı yolda imar plan ehil insanların işi ilçenin en güzelim arazilerini imara açmak gelecek nesillere en kötü miras.
Onun için örneği çevre yolu ile görüldü o güzelim tarlalar ve üzüm bağlarımız boşu boşuna heba edildi.yolyakinken bu yanlıştan dönülmeli.

Esnaf
Esnaf - 8 ay Önce

Gayet güzel ve yerinde bir karar yol geçtikten sonra ,yapılaşma doğal olarak yola kaydı tarla vasfını kaybetti karar için belediyeyi tebrik ederim

SIRADAKİ HABER

banner103