Toplantının açılışına; İl Tarım Orman Müdürü Dr. Turan Karahan, KTV Şube Müdürü Kadir Ateş, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Yılmaz Ataş, teknik personel ve kursiyerler katıldı.

KARAHAN: ARAZİLERİNİ DEĞERLENDİRİP ÜRETİME KAZANDIRMAK LAZIM

Kursun açılışında konuşma yapan İl Müdürü Karahan, “ Covid-19 un dünyayı etkisi altına almasının ardından virüs, mantar ve bakteri üzerinde etkili, bağışıklık sistemini güçlendirici olduğu düşünülen tıbbi ve aromatik bitkilere olan talep arttı. Bu bitkiler içerisinde özellikle lavanta içermiş olduğu zengin alkol varlığı ile kreminden çayına birçok alanda kullanılıyor. Bağışıklık sistemini güçlendiren adaçayı ve kekik ise halk arasında rağbet gören bitkiler arasında ön sırada yer alıyor. Açmış olduğumuz kurs ile çiftçileri Tıbbi ve Aromatik Bitki yetiştiriciliğine teşvik ederek, onlar için alternatif geçim kaynağı sağlamak, atıl durumdaki arazilerini değerlendirip üretime kazandırmak” olduğunu söyledi.

İl Müdürlüğünde görevli uzman personel tarafından toplamda 100 kişiye verilecek eğitim sonunda düzenlenecek sınavda başarılı olan üreticilere sertifika verilecek.