Elazığ’da Benekli Semender İzleme Çalışması Yapıldı Elazığ’da Benekli Semender İzleme Çalışması Yapıldı

Antalya'ya özgü, şakayık (Paeonia Turcica) çiçeği de konumaya alınan türler arasında bulunuyor.

Şakayık çiçeği, Toros Dağları'nın sedir ormanlarını yılda 10 günlüğüne adeta pembeye beziyor.

İsminde "Türk" kelimesi geçmesiyle dikkati çeken Anadolu topraklarına özgü Paeonia Turcica, Antalya'da "Yörük Gülü""Ayı Gülü" ve "Orman Gülü" olarak adlandırılıyor.

Antalya'nın Aksu ilçesinde 2016 yılında düzenlenen fuarın sembol çiçeği olan şakayık, Toros Dağları'nın 1.100 ve 1.500 metre yükseklikteki sedir ormanlarında doğal yayılış gösteriyor.

Yılda 10 günlüğüne açıyor

Yılda 10 günlüğüne çiçek açarak sedir ormanlarını adeta pembeye bezeyen şakayıklar, Doğa Koruma ve Milli Parklar ekiplerince korunuyor.

244 bin lira ceza

Çiçeğin yayıldığı alanları fotokapanlarla ve sürekli devriye atarak takip eden ekipler, endemik çiçeği koparana ilgili yasa kapsamında 244 bin lira ceza uyguluyor.

Likya Yolu'nda bolca var

Özellikle Likya Yolu'nu yürüyen turistlerin ilgi gösterdiği çiçeğin yayılış alanının, son yıllarda alınan tedbirlerle arttığı belirtiliyor.

"Antalya'da 700 endemik bitki türü bulunuyor"

Endemik bitkiler üzerine uzun yıllardır araştırma yapan Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Gökhan Deniz, Türkiye'nin bitki türleri açısından zengin olduğunu belirterek şu açıklamayı yaptı:

Antalya, endemik bitki çeşitliliği açısından çok zengin bir biyolojik çeşitliliğe sahip. Antalya'da 700 endemik bitki türü bulunuyor. Bunların en önemlileri arasında da şakayık yer alıyor.

Yeni Haber Başlığı

"Bitki türleri sürekli bir gelişim ve değişim içerisinde"

Antalya'da hızlı iklimsel ve topoğrafik yapı değişimlerine ayak uydurmak için bitki türlerinin de sürekli bir gelişim ve değişim içerisinde olduğuna dikkati çeken Deniz, şunları söyledi:

Şakayık da hızlı iklimsel ve topoğrafik değişime ayak uydurmuş bir çiçek. İlkbahar döneminde bulunduğu yüksekliğe bağlı olarak nisan ya da mayıs ayında çiçek açıyor. Sedir ağaçlarının altındaki orman ve orman altı açıklık bölgelerini seviyor. Likya Yolu'ndaki Sarıçınar Tepesi bölgesinde çok bulunuyor. Burası çok önemli bir ekolojik alan. Yerel halk 'Ayı, Yörük, yaban gülü' gibi adlar takıyor.

"Başka bir ortamda yetişmiyor"

Şakayıkı koparanlara önemli para cezası verildiğini hatırlatan Deniz, şöyle konuştu:

Bir bitki türü endemikse ve dünyada sadece orada bulunabiliyorsa bunun bir nedeni var. Çünkü tohumunu verdiğinde başka bir ortamda yetişemiyor, çiçeklenemiyor. Biz eğer o bitki türleri kendi yayılış gösterdiği bin ila iki bin metrenin arasından alarak balkonda veya iç mekanda saksıda yapabileceğimizi düşünüyorsak, bu çok büyük bir yanılgı içinde oluruz. İnsanlar balkonlarında, bahçelerinde yetiştirmek için iyi niyetle de olsa koparmasınlar. Köklü çıkartsalar bile bu çiçekler bir süre sonra ölüyor. Bu çiçeklerin evleri sedir ağaçların altındaki doğal ortamları.

Yeni Haber Başlığı

Türkiye'de bulunan 10 bin bitki türünden 3 bin 500'ün endemik.

Editör: Haber Merkezi