21 Nisan 1988 tarihinde gazeteci Mehmet Topal’ın başkanlığında kurulan ve bugüne kadar önemli hizmetlere imza atan Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti, sayısız gazetecinin yetişmesinde de önemli roller üstlendi.

Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti’nin Mehmet Topal,  Aydın Meral, İsmet Turan, Ahmet Kaya, Coşkun Bingöl, Şükrü Kacar ve Şeref Tan gibi duayen gazeteciler tarafından kurulan köklü bir kuruluş olduğunu ifade eden Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Serkan Gürtürk, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Gazetecilik meslekleri yanında şehrimizin her alanda kalkınması ve gelişmesinde önemli roller üstlenen meslektaşlarımızın kurup bugüne getirdikleri Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyetimizin 36. kuruluş yıldönümünü kutlamanın gururunu yaşıyoruz. Meslekte bizlere rehber olan ve yetişmemizde önemli fedakârlıkları olan gazetecilerimizin 36 yıl önce attıkları tohum, bugün daha da büyüyen ve üye sayısıyla önemli bir noktaya gelen bir çınara dönüştü.  Basın-yayın sektöründe çalışan meslektaşlarımızın sorunlarını her platformda gündeme getirerek çözümleri konusunda gayret gösteren cemiyetimizi, daha da güçlendirmek ve üyelerimize birçok alanda imkânlar sunma adına çalışmalarımızı aralıksız sürdürmekteyiz.”

"MERHUM MEHMET TOPAL'IN İSMİNİN BASIN MÜZESİNE VERİLMESİNİ ÖNERİYORUZ"

MİLLETVEKİLİ EROL’DAN, GENEL BAŞKAN ÖZEL'E TEŞEKKÜR ZİYARETİ MİLLETVEKİLİ EROL’DAN, GENEL BAŞKAN ÖZEL'E TEŞEKKÜR ZİYARETİ

Cemiyetimizi kurucu başkanı olan merhum Mehmet Topal’ı rahmetle andıklarını dile getiren Başkan Gürtürk, “Garip bir tevafuk ki Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti’nin kuruluş günü olan 21 Nisan 1988 aynı zamanda kurucu başkanımız merhum Mehmet Topal’ın da vefat günü. Hem cemiyetimize hem de meslektaşlarımıza önemli katkılarının yanında ilimizde basın müzesi açılması  yönünde yetkililere sürekli çağrıda bulunan Mehmet Topal başkanımızın bu çağrısı ile birlikte dönemin Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Semih Erdem ve yönetim kurulu üyelerinin girişimleri sonucu Belediye Başkanımız Sayın Şahin Şerifoğulları tarafından karşılık buldu ve kendisi hayatta iken vefatından dört ay önce Harput’ta Basın Müzesi’nin açılışı gerçekleştirildi. Bu önemli hizmete vesile olan merhum Mehmet Topal’ı şükran ve minnetle anarken, bu hizmeti hayata geçiren Belediye Başkanımız Sayın Şahin Şerifoğulları’na teşekkür ediyoruz.Yine bu hizmete fikirleri ve fiili destekleriyle vesile olan merhum Mehmet Topal’ın isminin yaşatılması amacıyla söz konusu müzenin adının “Gazeteci Yazar Mehmet Topal Harput Basın Müzesi” olması konusunda yetkililerden destek bekliyoruz. Bu vesileyle Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyetimiz kuruluşunun 36. Yıldönümünü kutlarken, vefatının birinci yıl dönümünde kurucu başkanımız merhum Mehmet Topal’ı rahmet, şükran ve minnetle yâd ediyorum” dedi.

Editör: Batuhan Baskal