47 Bin 830 Dekar Alan Su İle Buluşuyor

Elazığ Kuzova Pompaj Sulaması’nın birinci kısım çalışmaları tamamlandı. DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın birinci kısım pompaj sulama proje kapsamında toplamında 47 bin 830 dekar arazinin sulanacağını söyledi.

47 Bin 830 Dekar Alan Su İle Buluşuyor

DSİ, Elazığ’a yaptığı yatırımlarla kentin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara  içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Elazığ Kuzova Pompaj Sulaması 1. Kısım işi kapsamında çalışmaların tamamlandığını açıklayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın,’ Elazığ Kuzova Pompaj Sulaması 1. Kısım işi kapsamında toplamda 47 bin 830 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacaktır. Kuzova 1. Kısım Pompaj Sulama Projesinde S1 ana kanalı aracılığıyla 22.700 dekar tarım arazisi sulamaya açılmış olup 2019 yılında ise kalan ve P20 ana kanalı vasıtasıyla sulanacak olan 25.130 dekar arazide test çalışmaları devam etmekte olup test çalışmalarının tamamlanması ile toplam 47.830 dekar arazinin tamamı sulamaya açılmış  olacaktır. Projenin sulama kaynağı Keban Barajıdır. Sulamadan faydalanacak köyler 6 adet olup; Fatmalı, Muratcık, Dallıca, Dambüyük, Koruk ve Pirinçi köyleridir. ’dedi.

Genel Müdür Aydın, ’Elazığ Kuzova Pompaj Sulaması 1. Kısım işinin tamamlanması ve 47 bin 830 dekar tarım alanında yapılacak sulu tarım ile birlikte bölgede ürün çeşitliliğinde ve kalitesinde iyileşme meydana geleceğinin altını çizerek, Sulu tarım ile birlikte 2019 birim fiyatları ile dekar başına 600 TL ve ülke ekonomisine yıllık 28 698 000 TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini açıkladı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Halim Gül
Halim Gül - 4 ay Önce

Bu proje kadar kısa sürede biten başka bir proje yok türkiyede

Nerde vekil beyler
Nerde vekil beyler - 4 ay Önce

1983 gibi başlamış şu güne kadar işin üçte biri bile tamamlanmamış su verildi diye utanmadan gazetelere beyanatta bulunuyor yetkililer. 5 Vekili kulaklarından tutup o sulama kanalına burunlarını batıracaksınız, utanmaz arlanmazlar çoğu da iki dönem vekil olmuşlar sözüm ona. Ama adamlar kendi menfaatlerine çalışıyor 50 dönümlük arazisinde badem ekimiyle uğraşıyor birisi bir diğeri iş takipçiliğinde vs. vs. Allah belanızı verecek 2023 de anavatan partisinin akıbetini yaşayacak partiniz.

nvzt
nvzt - 4 ay Önce

hayırlı olsunda, uluovada onlarca köy birkaç beldenin hali içler acısı 20 yıldır insanlar mağdur bu bölgenin hali ne olacak ...

sahipsiz
sahipsiz - 4 ay Önce

sahipsiz uluovanın hali ne olacak beyler,

SIRADAKİ HABER

banner7