Ağlayan Gelinlerin Görsel Şölenine Sazı ve Sözüyle Eşlik Etti

Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgesinde kendiliğinde yetişen ve halk arasında "Ağlayan Gelin" olarak bilinen ters laleler, Elazığ'da ilkbaharla birlikte ortaya çıktı  

Ağlayan Gelinlerin Görsel Şölenine Sazı ve Sözüyle Eşlik Etti

Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgesinde yüksek rakımlı bölgelerde yetişen ve halk arasında "Ağlayan Gelin" ile "Hüzün Çiçeği" olarak bilinen ters laleler, Elazığ'da ilkbaharla birlikte görsel şölen sunmaya başladı.

Eline sazını alan müzik öğretmeni Aygün Çam'da,  ters lalelerin önünde türkü söyledi.

Dağlık bölgelerde yetişen ve halk arasında ’’Ağlayan Gelin’’ ve "Hüzün Çiçeği" adı verilen ters laleler, Elazığ’ın Palu ilçesi ile Arıcak ilçesi arasında Bozçanak köyü kırsalında tabloları aratmayan görüntüler oluşturdu.

Yüksek yamaçlarda özellikle kayaların arasından çıkan ters lalelere, sevdiğine kavuşamadığı için ağlayan gelini temsil ettiği söyleniyor.

Çiçeğe dönüşen lalelerin yaklaşık 2 hafta bu görsel şöleni sunuyor.

Ters laleler Elazığ'ın yanı sıra Tunceli, Bingöl, Diyarbakır, Adıyaman, Hakkari, Van, Şanlıurfa, Şırnak ve Muş'ta gibi bir çok ilde bu mevsimde görülüyor.

Alacakaya ve Palu ilçeleri arasında yer alan Bozçanak köyü arazisinde ki dağlık bölgeye yaklaşık olarak 2 saate yakın bir yolculuğun ardından ulaşan Elazığlı Müzik Öğretmeni ve koro şefliği yapan Aygün Çam, orada farkındalık oluşturmak sazını eline aldı, Harput Türküsü okudu.

Çam ayrıca, şehrin en önemli sembollerinden biri olan ters laleler için Yukarı Fırat Kültür Sanat ve Arkeoloji Derneği olarak yöre halkından dinleyip, derledikleri efsane ve yaşanmışlıkların derlememesini gerçekleştirmeyi planladıklarını aktardı.  

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hadi
Hadi - 5 gün Önce

Vaybe ne önemli haber her hafta haberlerinizde mutlaka var bu adam. Şimdi Elazığin başka sorunu yok değil mi

Elazığ lı
Elazığ lı - 5 gün Önce

Ters laleler haberini okuyup gidip o bölgeye gidip lale koparmanın cezası Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, yılda 15 gün açan, nesli tehlike altında olan ters lalelerin, bir tanesini koparan kişiye 80 bin 465 TL idari para cezası kesileceğini belirtti.

Dertli gakgo
Dertli gakgo - 5 gün Önce

Artık gelin değel herkes ağlıyı gardaş gel şeher merkezine otur bir kayfeye söyle türkünü zahmet çekme öyle dağ bayır gezip

SIRADAKİ HABER

banner103