Başkan Can, “18 Mart Çanakkale Zaferi Milli Bayram Olsun”

İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği Genel Başkanı Yücel Can yapmış olduğu açıklamada 18 Mart Çanakkale Zaferinin Milli Bayram olması gerektiğini söyledi.

Başkan Can, “18 Mart Çanakkale Zaferi Milli Bayram Olsun”

İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği Genel Başkanı Yücel Can, 18 Mart Çanakkale Zaferinin milli bayram olması gerektiği teklifinde bulundu.

CAN: 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ BİR GÜNE SIĞDIRILMAMALIDIR

Konuyla ilgili açıklama yapan Yücel Can şu ifadeleri kullandı; “18 Mart Çanakkale Zaferi bir güne sığdırılmamalıdır. 18 Mart Çanakkale zaferi çok iyi bir şekilde okunmalıdır, anlatılmalıdır, o gün ve şarkalar yaşanmalı ve yaşatılmalıdır. Yeni ve gelecek nesil geçmiş ile barıştırılmalı ve nesil ecdada uzanmalıdır. Bu anlamda Japonlar genç nesli Hiroşima ve Nagazaki’nin izlerine götürdükten sonra da yaşadıkların adeta kendi beyinlerine kazımaktadır.

İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği Genel Başkanı Yücel Can,Tarihteki destanlarımızı, zaferlerimizi, kahramanlıklarımızı, milli günlerimizle daha anlamlı bir hale getirerek o günleri gururla yaşayarak-yaşatarak bu vatanın evlatlarını tarihlerinden haberdar etme fırsatını tanıtmalıyız. Metrekareye altı bin kurşunun sığdığı, yaklaşık bir yıl süren yüz binlerce şehidin anılarını, zaferi bir güne sığdırmamak için hele hele teröre, darbeye karşı bir duruş sergileyerek daha milli ve yerli bir adım atarak 18 Mart Çanakkale Zaferini gelin Milli bir bayrama çevirerek daha anlamlı kılalım” ifadelerini kullandı.

CAN: 18 MART ÇANAKKALE DESTANI ADIYLA ANILSIN VE BU HALİYLE MİLLİ BAYRAM OLSUN

Konuyla ilgili açıklama yapan Yücel Can, “Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanımız Mustafa Şentop olmak üzere bu sese kulak verilmesi bir noktada tarihi bir görevi yerine getirmenin ifadesi olacaktır.

Zira zaferleri kazanmak kadar, zaferleri anlamak ve anlamlı hale getirmek, resmileştirmek, millileştirmek bir o kadar önemlidir. Çanakkale bir zaferdir, bir destandır. Bir günde kazılmayan bir savaş, bir günde zor anlaşılabilir. Kaldı ki millilik 18 Mart Çanakkale zaferine ayrı bir değer katacaktır.

23 Nisan, 19 Mayıs, 15 Temmuz, 30 Ağustos, 29 Ekim bir noktada birbirine benzer savaşların zaferlerin millileştirilmesidir ve 18 Mart Çanakkale Zaferi de millileşirse tamamlayıcı ve daha anlamlı olacaktır. 1 Ocak ve 1 Mayıs resmi tatil günleridir, buna bir karşılığımız da yok.  Kaldı ki 18 Mart Çanakkale Zaferi bizim için 1 Ocak ve 1 Mayıs tarihlerinden daha resmi ve önemlidir. Gelin tarihe yapacağımız yolculukla farklı bir pencere ile 18 Mart Çanakkale Zaferini milli bayram ilan ederek inançlarımızla, değerlerimizle, kültürümüzle yeniden biz birlikte Güçlüyüz diyelim. 18 Mart Çanakkale Zaferi Milli Bayram olsun. Hatta bu zaferin adı 18 Mart Çanakkale Destanı adıyla anılsın ve bu haliyle milli bayram olsun. Bu vesile ile canlarını feda ederek bu cennet vatanı bizlere hediye eden şehitlerimizi, ecdadımızı, rahmet, dua ve minnetle anıyoruz, ruhları şad olsun, Rabbim şefaatlerinden mahrum etmesin” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
hüseyin
hüseyin - 1 ay Önce

kurban bayramı,ramazan bayramı ve cumhuriyet bayramı dışında tatilsiz ne kadar bayram istiyorsanız yapın.

Mthn
Mthn - 1 ay Önce

Yav şu memlekette ne kadar boş dernekler STK'lar var ne amaca hizmet ettiği belli olmayan boş yerler birinin şu Elaziga bi faydasi var mı sıfır sıfır sıfır

SIRADAKİ HABER

banner103