Başkan Karaca: “Üreticide mutsuz tüketicide”

14 Mayıs Çiftçiler Günü nedeniyle bir mesaj yayımlayan Elazığ Ziraat Mühendisleri Oda Başkanı Mehmet Karaca, “Üretici de mutsuz tüketici de mutsuz” dedi.

Başkan Karaca: “Üreticide mutsuz tüketicide”

Elazığ Ziraat Mühendisleri Oda Başkanı Mehmet Karaca 14 Mayıs Çiftçiler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Üreticinin de tüketicinin de mutsuz olduğuna değinen Başkan Karaca açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Ülkemizde 1980’li yıllardan beri uygulanmakta olan tarım politikaları sonucunda tarım sektörümüz ve çiftçilerimiz çok ciddi sorunlarla karşı karşıyadır. Küresel salgın, ciddi kuraklık, derinleşerek artan ekonomik kriz, savaş koşulları gibi olağanüstü süreçlerde yerli üretim ve üreticiye yönelik ciddi somut önlemlerin alınmaması yaşanan ciddi sorunları daha da artırmıştır. Ülkemizin tarımsal üretiminde yaşanan sorunlara somut çözümler bulunmadan bunlara her geçen gün yenilerinin eklenmesi, girdilerde ve ürünlerde sorunları ithalatçı politikalarla çözmeye yönelik kolaycı yaklaşımların hız kesmeden devam etmesi, tarımsal girdi maliyetlerinin yüksekliği karşısında zamanında ve yeterince destek verilmemesi nedenleriyle çiftçinin kâr elde edemediği için üretimden çekilmesi, artmaya devam gıda enflasyonu karşısında tüketicinin pahalı gıda ürünlerine erişmeye çalışması son yıllarda gündemin değişmeyen konuları haline gelmiştir.

“ÜRÜNLERİN PAZARLANMASI AŞAMASI CİDDİ SORUNLAR İÇERMEKTEDİR”

Tarımsal kamu yönetimi alanı tümüyle yabancı ve yerli şirketlerin kontrolüne ve serbest piyasanın insafına terk etmeye çalışırken, kapatılan tarımsal KİT’lerin yokluğu ve işlevsizleştirilen kooperatiflerin güçsüzlüğü çiftçinin piyasaya müdahale etmesini engellemektedir. Yem-Süt-Et denklemi üretici aleyhine olup anaç hayvanların kesime gitmesi tüketiciyi de olumsuz etkilemektedir. Enerji maliyetleri yeterli sulama yapılmasını engellemektedir. Üretim sorunları kadar üretilen ürünlerin pazarlanması aşaması da ciddi sorunlar içermektedir.

“DESTEKLER ÜRETİME VE ÜRETENE ZAMANINDA VERİLMELİDİR”

Hal Yasası, zincir marketlerin tekelci yapısı, çiftçiler aleyhine işleyen sözleşmeli üreticilik modeli gibi nedenlerle gıda tedarik zincirindeki sorunlar giderilememekte, göstermelik raf baskınları ve enflasyon timleriyle “tarlada ucuz rafta pahalı ürün” sorunu çözülememektedir. Tarım ve gıda alanında yaşanan sorunlar da bellidir, çözüm önerileri de bellidir. Sorunların çözülmesi için toplumdan yana, üretimden yana, emekten yana politika tercihlerinin hızla yaşama geçirilmesi bir zorunluluktur.  Ülke düzeyinde “Tarımsal Üretim Seferberliği” ilan edilmeli, girdi maliyetleri düşürülmeli, ucuz kredi olanakları oluşturulmalı, artırılacak ürün ve girdi destekleri üretime ve üretene zamanında verilmelidir”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Elazığlı
Elazığlı - 2 hafta Önce

Ama birileri turfanda yemeyin , 250 gram et alın derler.

Mthn
Mthn - 2 hafta Önce

Herkes mutsuzsa niye agababalarin yöneticilerin vs. Yanlarında sesiniz cikmiyo gerekeni yapmıyorsunuz ya da elinde yetki olmayanları sucluyorsunuz şaksakci herifler...

Pinhani
Pinhani - 2 hafta Önce

Değerli site editörümüz, en basit Türkçe yazım kurallarını uygulamayarak siteyi itibarsız hâle getiriyorsunuz. Başlıkta bulunan - de'ler bağlaç olduğu için ayrı yazılır. Çok mu zor bu işten anlayan birini bulmak..

Kk.
Kk. - 2 hafta Önce

Sen mutlu ol yeter, Karaca kuş.Kime neye hizmet ediyorsun,işen bak işten.

SIRADAKİ HABER

banner109

banner117