Doğru Parti Medya Grubumuzu Ziyaret Etti

Medya gurubumuzu ziyaret eden Doğru Parti Enerjiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cezmi Orkun TOKİ tarafından yapılan konutların depremzedelere bedelsiz verilmesi gerektiğini söyledi.

Doğru Parti Medya Grubumuzu Ziyaret Etti

Doğru Parti Enerjiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cezmi Orkun ile Doğru Parti İl Başkanı Sema Sertkaya medya gurubumuzu ziyaret etti.

24 Ocak 2020’de meydana gelen Elazığ depremine değinen Orkun, “Pandemi nedeniyle küçük esnafımız, kahvehane birçok arkadaşlarımız ciddi sıkıntılar yaşıyorlar. Ancak bunların çözümü noktasında ben yönetimin çok ciddi tedbirler aldığını düşünmüyorum. Hemen söyleyeyim; bunların tüm borçlarının kapatılması, devlet tarafından karşılanması gerekir. Çok büyük rakamlar değil bunlar. Devletimiz güçlüdür, bu işi yapabilir. Depremden zarar gören arkadaşlar için de aynı şeyi söylüyorum ben AFAD’ın verilerine 20 bin 118 yıkılması gereken bina olduğunu biliyorum. Bunun 9 bini civarında yapıldığını TOKİ tarafından, kalanının da çalışmalarının devam ettiği. Ama bunu yaparken de depremzede arkadaşlarımız, hemşehrilerimiz borçlandırılıyor. TOKİ diyor ki şu kadar sadece 2 sene geri ödemesiz 20 sene boyunca ödeyeceksin. Böyle bir yöntem olmaz. Bu sistem yanlış bir sistem. Bu evini kendini yıkmamış ki bu bir doğal afet. Dolayısıyla devletin anayasanın beşinci maddesi gereği refah ve huzuru sağlamak adına bütün bu masrafları, bu külfetleri üstlenmesi lazım. Ev sahiplerinin dışında burada kiracı olup bu konuda zarar gören arkadaşlarımız var. Bugün konuştuk. Bunlara da bu imkanı sağlayın o zaman. Bu insan ne yapsın? Kiracı olması suç mu? Yüzlerce insan var, yüzlerce aile var. Tüm varlığını kaybetmiş. ‘kiracısın sana yok’ tamam bunlara da TOKİ parasıyla versin” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2021, 20:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner109