Dünya Sağlık Örgütünden “Mu Varyantı” Uyarısı

DSÖ'nün düzenli yayımladığı haftalık raporunda, ilk kez ocak ayında Kolombiya'da tespit edilen "B.1.621" varyantına dikkat çekti. Raporda "Mu Varyantı" olarak adlandırılan varyantın" incelenmesi" gereken varyantlar arasında olduğuna dikkat çekildi.

Dünya Sağlık Örgütünden “Mu Varyantı” Uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 31 Ağustos’ta yayımladığı haftalık raporunu, özellikle Güney Amerika’da etkili olan ‘B.1.621’ varyantına ayırdı.

Raporda, varyantın "incelenmesi" gereken varyantlar arasında olduğuna dikkat çekildi. Güney Amerika ve Avrupa’da vakalar olduğunun altı çizildi.

"YAYGINLIK SÜREKLİ ARTIŞ GÖSTERİYOR"

DSÖ, "Mu Varyantı"nın küresel yaygınlığının şu anda yüzde 0,1 seviyelerinde olmasına rağmen, Kolombiya’da vakaların yüzde 39'unu ve Ekvador’daki vakalarını yüzde 13'ünü oluşturduğunu açıkladı. Buna bağlı olarak da yaygınlığın sürekli artış gösterdiği vurgulandı.

ŞİMDİLİK "İLGİ VARYANTLARI" ARASINDA

DSÖ, koronavirüs varyantlarını iki sınıfa ayırarak inceliyor. VOC (endişe varyantları) ve VOI (ilgi varyantları) olarak ayrılıyor.

Şimdiye kadar dört varyant endişe varyantları listesine girdi. Bunlar; 193 ülkede görülen Alfa, 141 ülkede görülen Beta, 91 ülkede tespit edilen Gamma, 170 ülkede tespit edilen ve son dönemde etkili olan Delta varyantları olarak belirtiliyor.

"Mu Varyantı" şimdilik "ilgi varyantları" arasında sınıflandırılıyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2021, 15:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
Rst
Rst - 3 hafta Önce

Dümbük DSÖ cetesi başka uyduracaginiz varyant kaldimı?

SIRADAKİ HABER

banner103