Elazığ ve Van Depreminin Ayrıntılı Karşılaştırması

Türkiye’nin yakın tarihinde Elazığ’dan önce meydana gelen en büyük depremlerden biri Van’da olmuştu. 2011 yılında Van’da meydana gelen 7.2 ve 5.6 büyüklüğündeki depremler yakın geçmişteki en büyük depremler olduğu için Elazığ depremi de zaman zaman Van depremiyle karşılaştırılıyor. Yaşanan yıkıcı Elazığ depremi okunurken Van’da yaşananlar göz önünde tutuluyor. İşte Van depremi ve Elazığ depreminin sonuçları!

Elazığ ve Van Depreminin Ayrıntılı Karşılaştırması

Elazığ’da 24 Ocak 2020 tarihinden önce meydana gelen Türkiye’deki en büyük depremlerden biri 2011 tarihinde Van’da meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki deprem olmuştu.

VAN DEPREMİNDE 644, ELAZIĞ DEPREMİNDE 41 KİŞİ VEFAT ETTİ

Van; 23 Ekim 2011 tarihinde 7.2 büyüklüğünde ardından 9 kasım 2011’de ise 5.6 büyüklüğündeki iki deprem sarsılmıştı. Meydana gelen bu iki depremde 644 kişi hayatını kaybederken bin 966 kişi ise yaralanmıştı. Elazığ merkezli depremde ise Elazığ’da 37, Malatya’da 4 olmak üzere toplamda 41 kişi hayatını kaybetti.

VAN VE ELAZIĞ DEPREMLERİ KARŞILAŞTIRILIYOR

Türkiye deprem tarihine bakıldığında Elazığ’dan önceki en büyük depremin Van’da olduğu görülüyor. Bu nedenle Elazığ depremi okunurken Van’da yaşananlar göz önünde tutuluyor ve zaman zaman Elazığ depremi ile Van depremi karşılaştırılıyor.

“VAN’DA NÜFUSUN YÜZDE 20’Sİ GÖÇ ETTİ”

Van’da meydana gelen depremin yaralarını sarmak uzun bir süreci almıştı. Dönemin Van Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri şuan ki Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva, Kanal Fırat canlı yayınında yaptığı açıklamada Van nüfusunun yaklaşık yüzde 20’sinin deprem ardından göç ettiğini açıkladı.

ELAZIĞ’DAKİ HASAR TEPİT ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

Elazığ depremiyle birlikte şehirde en çok konuşulanların başında ise hasar tespit çalışmaları geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 8 Şubat 2020 Cumartesi günü yaptığı açıklamada Elazığ’da ön hasar tespit çalışmalarının tamamlandığını belirtti.

VAN’DA HASAR TESPİT ÇALIŞMASI 38 GÜN SÜRDÜ

Dönemin Van Valisi Münir Karaloğlu; Ocak 2012 tarihinde meydana gelen iki büyük depreminin ardında il genelindeki hasar tespit çalışmalarının 38 gün sürdüğünü ve kesin hasar tespit çalışmalarının tamamladığını açıklamıştı.

ELAZIĞ VE VAN’DA KAÇ KONUTTA YIKIM OLDU?

Peki; Elazığ ile Van’daki konut hasarları karşılaştırıldığında ortaya nasıl bir sonuç çıkıyor?

VAN

Yıkık ve Ağır Hasarlı Konut Sayısı: 28 bin 532

Orta Hasarlı Konut Sayısı: 11 bin 317

Az Hasarlı Konut Sayısı: 43 bin 407

Hasarsız Konut Sayısı: 28 bin 453

ELAZIĞ

Yıkık ve Ağır Hasarlı Konut Sayısı: 19 bin 821

Orta Hasarlı Konut Sayısı: 13 bin 867

Az Hasarlı Konut Sayısı: 66 bin 265

Hasarsız Konut Sayısı: 102 bin 812

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2020, 21:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
elazığ
elazığ - 8 ay Önce

köylerdeğişir
e hasar tesbiti yapıldımı
itiraz edilen binalara bakıldımı.
bu sayı daha çok değişir

Mehmet güner
Mehmet güner - 8 ay Önce

Alah birdaha Gustermesin insalah

atila
atila - 8 ay Önce

van büyükşehir nüfusu bizden cok fazla bina sayısının elazığdan az olması tuhaf değil mi?

MRT
MRT - 8 ay Önce

VANDAKİ DEPREMDE 7,2 BUNUDA DİKKATE ALIN 0,4 DAHA FAZLA 0,1 BİLE YIKICILIĞI DAHA FAZLA AYNI BÜYÜKLÜK BURADA OLAYDI VAN GİBİ ELAZIĞDA DÜMDÜZ OLURDU

SIRADAKİ HABER

banner7