Fırat Üniversitesi 4 Alanda En İyi Üniversiteler Arasına Girdi  

Fırat Üniversitesi (FÜ) Matematik, Mühendislik, Teknoloji ve Fizik alanında en iyi üniversiteler arasında yer aldı.  

Fırat Üniversitesi 4 Alanda En İyi Üniversiteler Arasına Girdi  

FÜ'den yapılan açıklamada," Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü URAP (University Ranking by Academic Performance) Laboratuvarı’nda yürütülen çalışmalar sonucunda 2019-2020 dünya alan sıralamalarına giren üniversiteler belirlendi. URAP alan sıralamasında, üniversitelerin son 5 yıldaki makale, toplam doküman ve atıflarının ilgili alan içindeki etkisi ile uluslararası iş birliği oranı dikkate alındı.Türkiye, alan sıralamasında yer alan 37 üniversitesi ile Dünya alan sıralamasına girebilen üniversite sayısı bakımından ülkeler arasında 18.sırada yer aldı.

Fırat Üniversitesi bu değerlendirmede 4 alanda dünya sıralamasında yer aldı. Matematik alanında dünyada 712. (Türkiye’de 6.), Mühendislik alanında dünyada 726. (Türkiye’de  8.), Fizik alanında dünyada 788. (Türkiye’de 4.), Teknoloji alanında ise dünyada 988. (Tükiye’de 9.) sırada yer alma başarısını gösterdi. Fırat Üniversitesi Mühendislik ve Fizik alanlarında 3 yıl ardı ardına dünya sıralamasına girerek başarısında süreklilik sağladı.

Fırat Üniversitesi  Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Bilgi ve Bilgisayar Bilimleri, Gazetecilik, Makine Mühendisliği, Antropoloji, Sosyoloji, Şehir Planlama, İnsani Bilimler ve Veterinerlik alanında ise dereceye girmeye yakın puan aldı.İl bazında yapılan değerlendirmede, Fırat Üniversitesi Matematik, Fizik ve Teknoloji Alanlarında İstanbul ve Ankara’dan sonra 3., Mühendislik Alanında ise İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra 4. sırada yer aldı" denildi.

  Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ  ise  yaptığı açıklamada uluslararası alanlarda gösterilen başarılardan ötürü ilgili alanlardaki akademisyenleri kutladı.

                                        

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet
Mehmet - 5 ay Önce

Fırat üniversitesi Elazığ’ın haklı olarak gurur kaynağıdır.yıllardır ulusal ve uluslar arası bilim kurulları değerlendirmeleri üniversitemizin en iyi 17 üniversitesi içinde.

gakko
gakko @Mehmet - 5 ay Önce

Niye ilk 5 de değil bu yönetimle buna da şükür

Mehmet
Mehmet - 5 ay Önce

Cahillerin yorumu devamlı zarar getirir ve bunlar kesinlikle Elazığ’lı olamazlar...

Gakko
Gakko - 5 ay Önce

Yaw he he. Süper birnüniversite. Uçuyor.?almış başını gitmiş.

Ybilen
Ybilen @Gakko - 5 ay Önce

Eski Elazığ’ı da bilirim şimdikinide arasında dünya kadar değişim var anlaşılan insanımız çok şükürsüz ne yapılsa bir kulp bulur aynen gakko gibileri

Ybilen
Ybilen - 5 ay Önce

Firat üniversitesi ve Elazığımızla gurur duyuyoruz

Ybilen
Ybilen - 5 ay Önce

Sayın rektörümüzün büyük çabaları sayesinde gereken daha güzel yerlere gelir inşallah

gakko
gakko @Ybilen - 5 ay Önce

Bunun için yeni, enerjik, liyakatli bir yönetim lazım

SIRADAKİ HABER

banner7