Hacı Adaylarına İl Müftülüğü Tarafından Seminer Düzenlendi

Elazığ’dan kutsal topraklara gidecek olan vatandaşlar için Elazığ İl Müftülüğü tarafından Hac Bilgilendirilmesi yapıldı.

Hacı Adaylarına İl Müftülüğü Tarafından Seminer Düzenlendi

Elazığ İl Müftülüğü tarafından kutsal topraklara gidecek olan vatandaşlar için hac bilgilendirilmesi yapıldı.

AYTAÇ: KENDİMİZİ HAC YOLCULUĞUNA HAZIRLAMAMIZ GEREKİYOR

Bilgilendirme yapan İl Müftü Yardımcısı Abdürrahim Aytaç, “Hacca niyetlenen, hacca gitmek isteyen insanların öncelikle zihnen, ruhen, manen hacca hazır olması gerekiyor. Biz hac yolculuğuna çıkmadan zihnen, ruhen ve manen kendimizi hac yolculuğuna hazırlamamız gerekiyor. Bunun içindir ki bu seminerler yapılıyor” dedi.

AYTAÇ: SAÇLARIMIZI KESTİKTEN SONRA ARTIK UMREMİZ TAMAMLANMIŞ OLUYOR

Aytaç, hacı adaylarına, ihramın nasıl yapılacağı, tavafın nasıl yapılacağı, Hac farizası esnasında uymaları gereken kurallar hakkında bilgi vererek, “Bizler Türkiye’den hacca gidenler temettü diye bir hac şeklini yaparız. Hac üç şekilde yapılabiliyor. Bir hacca niyet ederseniz sadece hac yaparsınız. İhramdan çakmaz, bütün hac işleri bittikten sonra ihrama çıkarsınız. Bu biraz zordur. İkincisi kıran, hac ve umre birlikte yapılıyor. Üçüncüsü ise önce umre yapılıyor, ihramdan çıkılıyor sonra hac günlerinde tekrar ihrama giriliyor. Bizim ülkeden giden haccımız genel olarak uçak seferlerine bağlı olarak bu hac çeşidi tercih ediliyor. Dolayısıyla bunun üzerinde durmaya çalışacağız. Safa ve Merve’de dört gidişle üç gelişle sayımızı tamamladık. Sayımızı tamamladıktan sonra artık umremiz tamamlanmış oluyor. Fakat bir eksik kalıyor. O da saçlarımızı kesmek veya kısaltmak. Burada erkekler de bayanlarda saçlarından almak zorunda. Erkekler Hanefi mezhebi için diyorum. En az saçın 4/1'ini kısaltmak zorunda. Şafilerde birkaç kıl alınması kafi. Bayanlar ise 1-2 cm kadar saçlarının ucundan alırla. Bunu Merve tepesinde elalem içinde yapmanın anlamı yok. Otele döndüğümüzde ihram yasakların devam ediyor. Saçımızı kesene kadar bütün o mahsurlardan sakınarak saçlarımızı kestikten sonra artık umremiz tamamlanmış oluyor”dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2019, 14:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7