Hemşerimiz Şahin’in Yönetimindeki Şirket Kan Tüpü Üretimi Yapacak

Elazığ İl Sağlık Müdürlüğü görevinde de buluna Sağlık Yatırımları Derneği Başkanı Hemşerimiz İhsan Şahin, aynı zamanda da 500 milyon liralık yatırımla enjektör, kan tüpü ve serum gibi sağlık setleri üreten Sıla Grup Şirketinin de yönetim kurulu başkanlığını yapıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, hemşerimizin yönetiminde olan Sıla Grup Bünyesindeki TTT World’da incelemelerde bulundu.

Hemşerimiz Şahin’in Yönetimindeki Şirket Kan Tüpü Üretimi Yapacak

Daha önceden Elazığ İl Sağlık Müdürlüğü görevini de yürüten Sağlık Yatırımları Derneği Başkanı Hemşerimiz İhsan Şahin’in yönetimindeki Sıla Grup bünyesinde yer alan TTT Worl fabrikası vakumlu kan tüpü, enjektör ve serum seti gibi medikal sarf malzemelerini yerli imkanlarla üretecek ve yılda 50 milyon dolarlık ithalatı önleyebilecek.

BAKAN VARANK, FABRİKADA İNCELEME YAPTI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bakanlığın teşvikleriyle iki ay önce Ankara'da üretime geçen ve kritik sarf malzemeleri olan vakumlu kan tüpü, enjektör, serum seti, iğne ucu, branül, eldiven ve kan torbasını Türkiye'de üreterek dışa bağımlılığı azaltmayı hedefleyen firmayı gezdi.

900 KİŞİ İSTİHDAM EDECEK

Hemşerimiz Doktor Şahin yönetimindeki şirket bünyesinde kurulan firma, 3 fazlık bir projeyi takip edecek ve yatırımlar tamamlandığında 900 kişiyi istihdam edecek.

ARTIK İTHAL EDİLMEYECEK

İlk fazda vakumlu kan tüpleri, enjektör ve serum setleri üretilmeye başlandı. Yılsonuna kadar 450 milyon vakumlu kan tüpü, 500 milyon enjektör ve 75 milyon serum seti üretilecek. Böylece büyük çoğunluğu hazır halde ithal edilen bu ürünlerin yerli olarak üretilmesi sağlanmış olacak. İç piyasadaki ihtiyaca cevap vermenin yanında, gelecek sene bu kalemlerde ihracat yapılması da planlanıyor.

YILDA 1,5 MİLYAR İĞNE

İğne ucu, branül ve cerrahi sütürlerin yerlileştirileceği ikinci faz tamamlandığında, yılda 1,5 milyar iğne üretilmesi hedefleniyor.

BAKAN VARANK: YERLİ MUADİLLER TERCİH EDİLMELİ

Tesiste üretimi yapılan kan tüplerinde Türkiye'nin 50 milyon dolar dış ticaret açığı verdiğini belirten Bakan Varank, medikal ürünlerin imalatına ilişkin yatırımla bu alanda kendi kendine yetebilen bir ülke olmayı hedeflediklerini vurguladı.

Varank, COVID-19 ile birlikte tüm dünyada yerli üretimin ve kendi kendine yetebilmenin değerinin anlaşıldığına dikkati çekerek, "Biz koronavirüs öncesinde yerlileşme alanında birçok programı başlatmıştık. Yüksek teknolojili ürünlerde üretim kabiliyetlerimizi artırmak ve sanayinin her alanında kendi kendine yetebilen bir ülke olmak için çalışmalarımızı yoğunlaştırdık" dedi.

Bu gibi tesislerin dış ticaret açığını kapatmakta önemli rol oynadığına işaret eden Varank, şöyle konuştu: "Bu ürünlerin muadillerini yabancı firmalar üretiyor ve Türkiye'de bunlar kullanılıyor. Hastanelerde ve laboratuvarlarda yerli muadillerin kullanılması bilincini oluşturmamız lazım. Zaten devlet olarak kamu ihalelerinde yerli ürüne yüzde 15 fiyat avantajı uyguluyoruz."

"SANAYİNİN DİRENCİ ARTACAK"

Varank, teşvikte medikal üretimin "öncelikli yatırım" olarak değerlendirildiğini hatırlatarak, şirkete sundukları desteklere devam edeceklerini dile getirdi. Yerlileşme oranlarının artırılmasının önemine işaret eden Varank, "Yerlileşme oranları arttıkça sanayimiz daha dirençli olacak. Salgın gibi kriz dönemlerindeki kırılganlığımız azalacak. Dış ticaret açığı düştükçe, ülkemiz ekonomisi de güçlenerek yoluna devam edecek." ifadelerini kullandı.

ŞAHİN: TEŞVİK SÜREÇLERİ SON DERECE HIZLI İŞLEDİ

Sıla Grup Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Şahin de yatırım kapsamında enjektör ve kan tüplerinin üretimine başladıklarını, ay sonunda da serum setleri üreterek yatırımın ilk fazını tamamlayacaklarını bildirdi.

Tüm fazları 2 sene içinde bitireceklerini dile getiren Şahin, teşvik kapsamında vergi, SGK stopajı ve kredi faiz indirimi gibi avantajlardan yaralanacaklarını söyledi. Şahin, yatırım teşvik süreçlerinin son derece hızlı işlediğine dikkati çekerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bakan Varank'a teşekkür etti.

VİDEO

banner97
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7