Maden’de Bulunan ‘Dua Çınarı’ Tescillenerek Koruma Altına Alındı

Elazığ Maden İlçesi, Camiikebir Mahallesi’ndeki “dua çınarı” Şanlıurfa Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun yaptığı toplantıda "dua çınarı" ismiyle tabiat varlığı olarak tescillenerek koruma altına alındı.

Maden’de Bulunan ‘Dua Çınarı’ Tescillenerek Koruma Altına Alındı

Elazığ’ın Maden İlçesi, Camiikebir Mahallesi’nde bulunan “dua çınarı” adıyla ” Şanlıurfa Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun kararıyla tabiat varlığı olarak tescillendi.

‘DUA ÇINARI’ TESCİLLENEREK KORUMA ALTINA ALINDI

Bakır Maden-DER tarafından yapılan açıklamada, “Bakır Maden-DER olarak İlçemizin değerlerinin tespit edilerek koruma altına alınması ve geleceğe taşınması için yürüttüğümüz çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda kültür varlıklarımızın tespit ve tescil çalışmalarının yanı sıra tabiat varlıklarımız alanında da çalışıyoruz. Bürokrasi ve pandemi sebebiyle uzayan süreçte karar alma mekanizmaları çalışmaya başladı. Dernek Başkan Yardımcımız sayın Eşref Yıldız'ın tespiti, Dernek Başkanımız sayın Süleyman Deniz Seyrek'in araştırması ile 16.02.2021 tarihinde bir çınar ağacının tescili için yaptığımız başvuru Şanlıurfa Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 05.10.2021 tarihli toplantısında değerlendirildi. Kurul, İlçemiz Camiikebir Mahallesinde bulunan bir doğu çınarını "Dua Çınarı" ismiyle tabiat varlığı olarak tescilleyerek koruma altına aldı. Derneğimiz, İlçe değerlerinin korunması yolunda bedenini taşın altına koyarak çalışmalarını sürdürmeye devam edecektir. Fakat kamu kurumlarımızın çalışmalarını çok ağır buluyoruz. Kurumlarımız İlçeye değer katma yolunda çalışmalıdırlar. Kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları birlikte hareket ettikleri takdirde İlçenin önünde hiçbir engel kalmayacaktır. İlk tescilli tabiat varlığımızın İlçemize hayırlı olmasını temenni ediyor, İlçemizin hak ettiği yere kavuştuğu ve insanının mutlu olduğu günlerin yakın olduğunu belirtmek istiyoruz” denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner109