Prof. Dr. Yasemin Açık: Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin Tüm Maddelerini Uygulamalıyız

Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Yasemin Açık, 20 Kasım Dünya Çocuk Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye’de okul çağındaki yüz binlerce çocuğun çalışmak zorunda kaldığına dikkat çekti.

Prof. Dr. Yasemin Açık: Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin Tüm Maddelerini Uygulamalıyız

Birleşmiş Milletler tarafından 1989 yılında kabul edilen ve Türkiye’nin 1995 yılında taraf olduğu Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’nin kabul edildiği tarih olan 20 Kasım, her yıl Dünya Çocuk Günü olarak kutlanıyor. Ancak dünya genelinde çocukların yaşadıkları zorluklar bu günü bir kutlama olmaktan çıkarıyor.

AÇIK: TARAF OLDUĞUMUZ ÇOCUK HAKLARI SÖZLEŞMESİ’NİN TÜM MADDELERİNİ UYGULAMALIYIZ

Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Yasemin Açık, “Çocuklarımızın gelecekte kendi ayakları üzerinde duran, bağımsız ve üretken bireyler olabilmeleri için ülke olarak da taraf olduğumuz Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin tüm maddelerini uygulamalıyız. Bu kapsamda eğitim, beslenme, eğlence, dinlenme gibi haklarını vermeli, onları ekonomik sömürüden, her türlü istismar ve ihmalden korumalıyız” dedi.

AÇIK: TÜM ÇOCUKLARIN, ÇOCUK HAKLARI EVRENSEL BİLDİRGESİ’NDE YER ALAN HAKLARINI YAŞAMALARI İÇİN KAMU EMEK VERMELİDİR

Bu önemli günün okula gidemeyen, özellikle savaşın ve yoksulluğun hüküm sürdüğü coğrafyalarda küçük yaşlarda yaşam mücadelesi vermek zorunda kalan çocuklara yönelik farkındalık ve savunuculuk yaratmaktan öteye gidemediğini söyleyen Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Yasemin Açık, “Tüm çocukların, Çocuk Hakları Evrensel Bildirgesi’nde yer alan haklarını yaşamaları için kamu, özel sektör ve sivil toplum örgütleri multidisipliner bir yaklaşımla ve mevcut sorunlar ortadan kaldırılıncaya dek emek vermelidir” dedi. Açık, Dünya Çocuk Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, çocuk işçilere ve eğitimden mahrum kalan çocuklara dikkat çekti.

AÇIK: ÇOCUK İŞÇİLERİN SAYISI 160 MİLYONA YÜKSELDİ

Dünya genelinde çocuk işçi sayısında artış yaşandığının altını çizen Prof. Dr. Yasemin Açık, “Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve UNICEF tarafından bu yıl yayımlanan bir rapora göre, çocuk işçilerin sayısı son dört yılda 8,4 milyon artarak 160 milyona yükseldi. Son 20 yıldır ilk defa çocuk işçi sayısı yükselişe geçti. Özellikle Covid-19 nedeniyle yaşanan ekonomik zorluklar ve okulların kısmı olarak kapanması daha fazla çocuğun okul çağında çalışmasına neden oldu. Ülkemizde de 2019 yılında TÜİK’in yayımladığı bir araştırmaya göre 720 bin çocuk bir ekonomik faaliyette çalışıyor. Çocuklarımızın yüzde 4,4’ü bir işte çalışmak durumunda kalıyor” dedi.

AÇIK: ORTAOKUL TAMAMLAMA ORANIMIZ HENÜZ YÜZDE 70’LER SEVİYESİNDE

Çocuk işçiliğinin eğitim hayatını da tehlikeye attığını ifade eden Yasemin Açık, “TÜİK tarafından geçen yıl paylaşılan Milli Eğitim Bakanlığı örgün eğitim istatistiklerine göre ortaöğretim, diğer bir deyişle lise çağında okullaşma oranı yüzde 85,2 seviyesinde. Bu oran dahi arzu ettiğimiz seviyenin gerisindeyken, liseyi tamamlama oranımız yüzde 70,3’te kalıyor. Yani liseye giden her 100 çocuğumuzdan 30’u eğitimlerini tamamlamadan okuldan ayrılıyor. Çocukların en temel haklarından biri olan eğitim hakkını sağlamamız için okullaşma ve okul tamamlama oranlarımızı yüzde 100’e ulaştırmamız gerekiyor.” dedi.

AÇIK: HER TÜRLÜ İSTİSMAR VE İHLALİN ÖNÜNE GEÇMELİYİZ

Erken yaşta ekonomik faaliyette bulunmaya başlayan çocukların maruz kaldıkları fiziksel ve duygusal istismara ve ihmallere de değinen Prof. Dr. Yasemin Açık, “Çocuklar, küçük yaşlarda çalışmak zorunda bırakılmaları yetmiyormuş gibi bir de çok düşük ücretlerle ve sigortasız olarak çalıştırılarak duygusal ve ekonomik istismara uğratılıyor. Bununla birlikte zaman zaman kamuoyuna da yansıdığı gibi yetişkinlere göre zayıf ve savunmasız olduklarından fiziksek istismara da maruz kalabiliyorlar. Çocuklarımızın gelecekte kendi ayakları üzerinde duran, bağımsız ve üretken bireyler olabilmeleri için ülkemizin de taraf olduğu Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni tamamen uygulamalıyız. Bu kapsamda; güvenli bir ev ortamında yaşama, eğitim, beslenme, sosyal yaşam, spor, eğlence, dinlenme gibi haklarını vermeli, onları ekonomik sömürüden, her türlü ihmal ve istismardan korumalıyız. Burada öncelikli sorumluluk ve rol anne babanındır. Ebeveynlerin ihmali durumunda ise sorumluluk devlete düşmektedir” diye konuştu.

AÇIK: COVİD-19 ÇOCUKLARIN RUH SAĞLIĞINI ETKİLEDİ

Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’de çocukların ruhsal esenliğinin de dikkate alındığını belirten Prof. Dr. Açık, Covid-19'un çocukların iyi olma hallerini etkilediğini vurguladı. UNICEF’in “2021 Yılında Dünya Çocuklarının Durumu” raporundan bahseden Açık, “Özellikle Covid-19 döneminde okullarından, arkadaşlarından ve oyundan uzak kalmak çocukları etkiledi. UNICEF'in en son verilerine göre, dünya genelinde 7 çocuktan en az 1'i karantinadan doğrudan etkilenirken 1,6 milyardan fazla çocuk eğitiminde kayıplar yaşadı. Rutinlerin, eğitimin, eğlencenin kesintiye uğraması ve aile geliri ve sağlıkla ilgili endişeler, pek çok gencin korkulu ve öfkeli hissetmesine ve gelecekleri için endişe duymalarına neden oluyor. Bu noktada raporda da belirtildiği gibi sevgi dolu bakım verenler, güvenli okul ortamları ve olumlu akran ilişkileri gibi koruyucu faktörler, ruhsal rahatsızlık riskini azaltmaya yardımcı olacaktır” açıklamasında bulundu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Evet
Evet - 2 hafta Önce

Sayin hacam dogru soyluyorsunuz.Merkezi hukumet bu konuda cok duyarli.Cocuga yapilanlari affetmiyor...bir kereden bisey olmaz diyenler,rizasi varmis gibi davranmus diyen bir anlayis,var iste...

Bos ziriltililar
Bos ziriltililar @Evet - 2 hafta Önce

Ulan kendi icinizde 11 yasindaki erkek cocuguna chp otobusunde meyve suyuna ilac katarak gercekelsen tecavuze kadinlarin chp li uyelrbelediye baskanlari tarafindna nasip taciz edilip videoya cekildigine bak . 1 kere bir sey olmaz diye uftira attiginiz olay oyle degildi .bakan bir vakifta bu olay 1 defa gerceklesti diye vakfi degil yapani suclamaliyiz dedi ve sonuna kadar hakliydi .simdi bzi chp de deniz baykal evli kasinla beraber oldu diye tum chplilrt bu karakterde dedikmi yada chp didim belrdiye baskani kadini tehdit edip taciz etti diye hepsi ayni dedikmi ? Veya bir okulda bir ogretmen sapik serefsiz cikti diye kapatin meb.i tum ogreymenelr aapik diyormuyuz veyaaa üniversitede genc kizlara not ayagina ne tecavuzler yapan ogretim üyelri var kapatin yökü hepsi sapik diyormuyuz daha bitmesi doktor hastasina tecavuz ediyor hastaneye gitmiyor tüm doktorlar sapik diyormuyuz ? Bir serefsiz ogretmenin yaptigi bir vakfa mal edilemez dedi o donemin bakani ama zihniyeti bozuklar sanki cocuga yapilana 1 defadan 1 sey olmaz diye iftira attilar Allah yapandanda bu iftirayi atandanda soracak . Sonucta devlet vakfa ceza vermrdi ama yapan sapik pislik şu an 100 yıl dan fazla ceza aldı .beynini kullan beynini

Hemşire
Hemşire - 2 hafta Önce

Şimdi bu sözleşmede nereden çıktı.Bu milletin evlatları için bir hesabı,kültürü yokmu?Yüce İslam imanimizin bir düşüncesi yokmuş gibi,gavurun dayattığı bir sözleşmeyi dillendiriyorsun, Hemşire! Müslüman Türk'ün çocukları hepimizin geleceği,gözbebegimizdir,işine bak sen.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109