RİHA’nın Paraşütü Fırat Üniversitesi’nde Üretildi

Roketimsi İnsansız Hava Aracı’nın (RİHA) paraşütü Fırat Üniversitesi Elazığ Organize Sanayi Bölgesi Meslek Yüksekokulu Tekstil Giyim Ayakkabı ve Deri Bölümü Öğretim Görevlileri tarafından üretildi.

RİHA’nın Paraşütü Fırat Üniversitesi’nde Üretildi

Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölüm başkanı ve aynı zamanda Elazığ Organize Sanayi Bölgesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Oğuz Yakut tarafından yürütülen Mekatronik Mühendisliği Bölümü öğrencisi Tolga Mertyüz 'ün Roketimsi İnsansız Hava Aracı (RİHA) başlıklı Yüksek Lisans tez çalışması kapsamında bir takım testlerin yapılabilmesi için ihtiyaç duyulan paraşüt sistemi Fırat Üniversitesi'nde üretildi. 

Elazığ Organize Sanayi Bölgesi Meslek Yüksekokulu Tekstil Giyim Ayakkabı ve Deri Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Esma OK tarafından paraşüt imalatını yaparak Roketimsi İnsansız Hava Aracının üretilmesine katkı sağladı.

Üretimi yapılan paraşüt, roket sistemi ile birlikte Fırat Üniversitesi Harput yerleşkesinde fırlatıldı. Güvenli bir şekilde havaya fırlatılan roket Apogee noktasına ulaştığında paraşüt sistemini açarak yeryüzüne iniş yaptı. Paraşüt sistemi sayesinde başarılı bir uçuş gerçekleştirildi.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2021, 12:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
mimar
mimar - 3 ay Önce

sonuç olarak riha kontrol edilebiliyor mu? Basit bir düzeneğe benziyor.

SIRADAKİ HABER

banner103