Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun Üçüncüsü Düzenlendi

Elazığ’da Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun üçüncüsü düzenlendi. Etkinlik kapsamında 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar Kültürpark’a kadar pedal çevirdi.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun Üçüncüsü Düzenlendi

Elazığlı kadınlar 'Süslü Kadınlar Bisiklet Turu' etkinliği kapsamında bir araya geldi.

Türkiye’de 7’ncisi, Elazığ’da 3’ncüsü düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 15 Temmuz demokrasi meydanında başladı.

KOŞAR: BİSİKLET, YOĞUN KENT TRAFİĞİNE ÇÖZÜMDÜR

Ana teması 'Dünya Otomobilsiz Kentler Günü' olan etkinlikle ilgili açıklamalarda bulunan İl temsilcisi Rabia Koşar, “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 2013 yılında İzmir’de Sema Gür’ün girişimleri ile bisiklete binen bir grup gönüllü kadının desteğiyle başlamıştır. 7 yıl içerisinde büyüyen bisiklete binen bir grup gönüllü kadının Türkiye’de ve yurt dışında şehirlerde bisiklete binen kadınların dikkatini çekmiştir. Turumuz bu yıl 110 şehirde yurt içinde ve yurt dışında eş zamanlı olarak düzenleniyor. Bu turu herhangi bir kurum, kuruluş, şirket, grup değil; sadece gönüllü kadınlar oluşturuyor. Bisiklet kent yaşamının bir parçasıdır, bisiklet çevreyi kirletmeyen, doğa dostu bir ulaşım aracıdır. Bisiklet, yoğun kent trafiğine çözümdür, ulaşım aracıdır. Eğer uygun bisiklet politikaları, yolları olur ise işe ve ulaşacağımız yere rahatlıkla bisikletlerimizle gidebiliriz. Biz buna dikkat çekmek amacıyla süslendik ve bisikletlerimizle bugün yola çıkacağız” ifadelerini kullandı.

YAVUZ: DIŞINDA TOPLAM 120 ŞEHİRDE BU ETKİNLİK GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

İl Temsilcilerinden Mehtap Yavuz ise, “2013 yılından itibaren gerçekleştirilen bu tut Elazığ’da üçüncü kez gerçekleştiriyoruz. Bu yıl Türkiye ve yurt dışında toplam 120 şehirde bu etkinlik gerçekleştiriliyor. Peki, neden bu turu yapıyoruz? Çünkü kadınların bisiklet kullanmasını teşvik etmek istiyoruz, onları cesaretlendirmek istiyoruz. Kadınların herhangi bir toplumsal baskıyla ve ya ‘el alem ne der’ korkusuyla bisiklet kullanmaktan kendilerini alı koymalarını istemiyoruz” şeklinde konuştu.

Etkinliğe katılanlarda hallerinden oldukça memnundu.

Bisikletlerini rengarenk balonlarla süsleyen pedal çeviren kadınlar turlarını Kültürpark’ta sonlandırdı.

HABER: SITKI TAŞEL

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2019, 19:01

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109