Tunceli Dağları Ters Laleler İle Renklendi, Koparanlara 80 Bin TL Ceza Yazılacak

 Bu sene ters laleleri koparanlara uygulanacak para cezasının 80 bin 465 bin TL olduğu öğrenilirken, bölge sakinleri zaman zaman bunların soğanının çıkarılıp Hollanda'ya kadar götürüldüğünü duyduklarını aktardı

Tunceli Dağları Ters Laleler İle Renklendi, Koparanlara 80 Bin TL Ceza Yazılacak

Bir çok ilde görsel şöleninin sonuna doru gelinen ancak karların yeni eridiği Tunceli’nin 2 binli rakımlardaki dağlarında yeni yeni açan  ters laleler, doğaya renk kattı.  Koparmanın cezasının bu yıl 80 bin 465 lira  olduğu ters laleler, pandemi nedeniyle uygulanan kısıtlamada öksüz kaldı.  

 Dağlık bölgelerde yetişen ve halk arasında ’’Ağlayan Gelin’’ ve "Hüzün Çiçeği" adı verilen ters laleler, Tunceli'nin özellikle 2 binli rakımlı dağlarında karların erimesiyle yeni yeni kendini göstermeye başladı. Daha önce Elazığ, Bingöl, Diyarbakır, Adıyaman, Hakkari, Van, Şanlıurfa, Şırnak ve Muş'ta 2 haftalık görsel şölen sunarak sonlarına gelen ters laleler Tunceli'nin Nazimiye ilçesinde 2 bin 200 rakımlı Hengirvan dağı bölgesinde kart postallık görüntüler oluşturdu.

Öte yandan, ters laleleri koparmanın cezasının bu yıl 80 bin 465 TL olduğu bildirildi.

      AKYOL: MAALESEF İNSANLARIMIZ BU KONUDA YETERİNCE DUYARLI DEĞİLLER

Bölgede kış şartlarının çok zor geçtiğini belirten 63 yaşındaki Hüseyin Akyol, “Ancak ilkbaharda doğamız çok harika, çok güzel. Bölgemizde ters laleler ile çeşitli bitkiler açıyor. Bana göre ters lalenin asıl memleketi Tunceli’dir. Fakat Hakkari olduğu söyleniyor ben buna katılmıyorum. Bazı grupların bu bölgeleri gezdikten sonra ters laleler ile bazı bitkilerin soğanlarını çıkarıp götürdüklerini duydum. Hatta ters lale soğanının çıkarılıp Hollanda’ya kadar götürüldüğünü duydum. Maalesef insanlarımız bu konuda yeterince duyarlı değiller” diye konuştu.

                                        

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali
Ali - 5 ay Önce

Böyle görünmesine bakmayın çok kötü kokusu var

SIRADAKİ HABER

banner103