İMKON Yönetim Kurulu Üyesi ve Kentsel Dönüşüm Uzmanı Avukat Osman Avcıl Harput'un yapılaşmaya açılması gerektiğini ifade etti.

Avcıl açıklamasında:  ‘’Harput eskiden bir şehir iken bu gün Elazığ’ın bir tarihi mahallesidir. Harput’un yapılaşmaya açılması, ilçenin turizm potansiyelini artıracak,  tarihi ve kültürel zenginlikleri ile önemli bir turizm merkezi haline gelecektir ancak Harput'un yapılaşmaya açılması ile birlikte, tarihi ve kültürel mirasın korunması da önemlidir. Bu nedenle, yapılaşmanın tarihi ve kültürel mirasa zarar vermeyecek şekilde yapılması gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.

Harput'un yapılaşmaya açılması, hem can güvenliği hem de kentsel gelişme açısından olumlu bir gelişme olacağını ifade eden Avcıl, “Yapılaşmanın deprem riskini azaltacak şekilde yapılması için gerekli önlemler alınmalıdır. Yapılaşmanın kentsel gelişmeyi sağlayacak şekilde yapılması için gerekli planlamalar yapılmalıdır. Bu önerilerin hayata geçirilmesi ile birlikte, Harput'un yapılaşmaya açılması daha güvenli ve daha verimli bir şekilde gerçekleştirilebilir” dedi.

El-Aziz Kültür Eğitim ve Yardımlaşma Derneğinden Ücretsiz Enstrüman Kursu El-Aziz Kültür Eğitim ve Yardımlaşma Derneğinden Ücretsiz Enstrüman Kursu